Rafał Hetman, Robert Nowakowski, Mateusz Pakuła, Barbara Woźniak i Aleksandra Zbroja to autorzy nominowani do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza – podaje Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli koło Radomia. Wyróżnienie przyznawane jest za debiut prozatorski.
Rafał Hetman został nominowany za książkę "Izbica, Izbica" (wyd. Czarne), Robert Nowakowski za "Ojczyznę jabłek" (Wydawnictwo Literackie), Mateusz Pakuła za "Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję" (wyd. Nisza), Barbara Woźniak za "Niejedno" (wyd. Drzazgi), a Aleksandra Zbroja – za książkę "Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu" (wyd. Agora).
Oceniając tegoroczny nabór książek do Nagrody, członkini kapituły prof. Ewa Graczyk podkreśliła, że ten rok zdominowały opowieści o traumach rodzinnych. Jak zaznaczyła, dużo było też książek reportażowych.
Inny z jurorów, prof. Józef Olejniczak zauważył, że każda edycja nagrody zaskakuje nowymi debiutami literackimi będącymi odzwierciedleniem społecznych lęków i problemów, którymi żyjemy. "Literatura, poza tym, że jest świetną formą zabawy, powinna także skłaniać do refleksji nad naszym +tu i teraz+, nad miejscem w dyskursie społecznym i w społeczności" – podkreślił prof. Olejniczak. Dodał, że nominowane do nagrody książki spełniały ten warunek.
Kolejna jurorka Zofia Król przypomniała, że Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza przyznawana jest za debiut, rozumiany jako pierwsza albo druga książka autora. Dzięki temu pisarz dostaje drugą szansę, jeśli pierwsza jego książka była mniej udana. Do tegorocznej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza zgłoszono blisko 100 książek.
Rozstrzygnięcie konkursu organizowanego przez Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli oraz prezydenta Radomia nastąpi we wrześniu podczas uroczystej gali festiwalu Opętani Literaturą. Laureat otrzyma 40 tys. zł.
Nagrody pieniężne w wysokości po 5 tys. złotych otrzymają też wszyscy nominowani. Kapituła nagrody wskaże też spośród nich osobę, która w ramach rezydencji literackiej spędzi miesiąc w Vence na południu Francji, gdzie przez ostatnie lata życia mieszkał Witold Gombrowicz.
W sześciu dotychczasowych edycjach zgłoszono ponad pół tysiąca książek. W pierwszej edycji kapituła podzieliła nagrodę pomiędzy dwoje laureatów. Zostali nimi: Weronika Murek oraz Maciej Hen. W kolejnych edycjach nagradzani byli: Anna Cieplak, Marcin Wicha, Olga Hund, Barbara Sadurska. W ubiegłym roku laureatką nagrody została Aleksandra Lipczak, autorka książki "Lajla znaczy noc". W 2021 roku kapituła po raz pierwszy przyznała także rezydencję literacką w Vence. To wyróżnienie otrzymał Maciej Bobula za książkę "Szalejów" (PAP)
Autorka: Ilona Pecka
ilp/ mok/