Pokazem filmu „Atlantydy” w reż. Walentyna Wasjanowicza Centrum Myśli Jana Pawła II zainauguruje 13 lipca przegląd filmowy „Pod wspólnym niebem”. W każdą środę lata na dziedzińcu Kamienicy Artystycznej widzowie będą mogli oglądać filmy z Ukrainy, Białorusi, Gruzji i z Indii.
W repertuarze przeglądu będzie dziewięć nowych produkcji z lat 2017-2021, w tym wiele tytułów nagradzanych na świecie i nieznanych dotąd polskiej publiczności, jak np. "The Great Indian Kitchen" w reż. Jeo Baby" – poinformowało w komunikacie przekazanym PAP Centrum Myśli Jana Pawła II.
Pierwszy pokaz filmów w plenerze odbędzie się 13 lipca o godz. 20.15. Zainauguruje go projekcja "Atlantydy" w reż. Walentyna Wasjanowicza (ukraiński kandydat do Oscara).
"Będzie to okazja dla mieszkańców stolicy, by poznać siebie nawzajem" – powiedział dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II, Michał Senk. Koordynator przeglądu Mateusz Toma wyjaśnił, że w taki sposób skonstruowano repertuar, aby "podejmowana problematyka odwoływała się do doświadczeń osób migrujących, w tym m.in. poczucia wykorzenienia, kryzysu kulturowej tożsamości, ale też budujących prób kreatywnego odnalezienia się w rzeczywistości nowego kraju. Pokazom towarzyszyć będą wprowadzenia i dyskusje".
20 lipca widzowie obejrzą film "Pewnego razu w Kalkucie" (2021) w reżyserii Aditya Vikrama Sengupta; 27 lipca – "Co widzimy, patrząc w niebo?" (2021) w reż. Alexandra Koberidze; 3 sierpnia dwa białoruskie dokumenty: "Czysta sztuka" (2019) autorstwa Maksima Szweda, opowiadający o Zaharze Cudinie – streetartowym malarzu, którego prace niespodziewanie zjawiają się w różnych częściach Mińska, i "Epitafium" (2020) w reż. Wiktora Aśliuka. Wieczór zamknie krótki film "Soyka" (2021) w reżyserii Anastasiya Serhiyenia.
10 sierpnia zaplanowany jest dramat obyczajowy „"The Great Indian Kitchen" (2021), w reżyserii Jeo Baby; 17 sierpnia – "Olga" (2021) w reż. Elie Grappe; 24 sierpnia – film na Tribeca Film Festival – "Brighton 4th" (2021) w reż. Levana Koguashviliego; 31 sierpnia "Kryształ" (2018) w reż. Darii Żuk.
Przegląd zakończy 7 września prezentacja etiud i krótkich metraży zrealizowanych przez studentów i absolwentów polskich szkół filmowych i kursów Wajda School. Wydarzeniu towarzyszy cykl podcastów podejmujący m.in. tematykę edukacji międzykulturowej, duchowych korzeni wielokulturowości i wrażliwości na Innego.
Cotygodniowy pokaz filmów będzie odbywał się w każdą środę lata na dziedzińcu Kamienicy Artystycznej przy ul. Foksal 11.
Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny.
Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, której zadaniem jest stawianie pytań o kondycję etyczną człowieka w odniesieniu do uniwersalnych wartości: dobra, prawdy i piękna, a także wolności, solidarności i dialogu. Działa w obszarze kultury, nauki, edukacji oraz budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa. Korzysta z intelektualnego, duchowego i kulturowego dziedzictwa Karola Wojtyły – Jana Pawła II, wskazując na jego uniwersalny wymiar. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/