Około 30 tys. osób odwiedziło wystawę „Antoni Gaudi”, prezentowaną od marca do lipca w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Była to pierwsza w Polsce i największa w Europie tak obszerna prezentacja dokonań hiszpańskiego artysty.
Na wystawie prezentowanych było ok. 150 eksponatów tj. plany, makiety, rysunki, rzeźby, meble, elementy architektoniczne, ceramikę, fotografie, wideo, mapping. Przygotowania do wystawy trwały kilka lat, data otwarcia kilkukrotnie była przekładana, m.in. z powodu pandemii. Eksponaty sprowadzono z kolekcji hiszpańskich instytucji publicznych oraz prywatnych.
Ekspozycji towarzyszył bogaty program edukacyjny: wykłady, spotkania, warsztaty, oprowadzania, lekcje dla szkół. Wystawa "Antoni Gaudi" była czynna od 5 marca, ostatni goście zobaczyli ją w minioną niedzielę.
"Modernistyczne, wręcz rewolucyjne koncepcje architektoniczne Gaudiego i jego wyjątkowy talent wzbudzały i nadal wzbudzają ogromne zainteresowanie i emocje. Przez cały okres trwania wystawy odwiedziło ją około 30 tys. osób. Część osób wybrało opcję zwiedzania razem z przewodnikiem w jednej z ponad 60 zorganizowanych grup" – powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka CK Zamek Anna Szamotuła.
Z audioprzewodników skorzystało blisko 9 tys. osób. W 200 zorganizowanych lekcjach uczestniczyło ok. 5 tys. uczniów.
Jak powiedziała PAP dyrektorka Centrum Kultury Zamek Anna Hryniewiecka, pomysł, by pokazać dzieło architekta w przestrzeni zamkniętej, w salach wystawienniczych początkowo wydawał się abstrakcyjny, zaś organizacja ekspozycji był dużym wyzwaniem.
"Na ogół przecież odbieramy wielkich architektów, czy współczesnych, czy z pokolenia Gaudiego, oglądając realizacje budynków w miastach - jest to spotkanie z architekturą na żywo. To było ogromne wyzwanie, ale okazało się, że to jest możliwe, by w poznańskim Zamku pokazać niesamowitą pracę Antoniego Gaudiego, który był postacią wyjątkową w historii architektury XX w. Dorobek architekta pokazaliśmy używając makiet, rysunków, filmów, modeli konstrukcyjnych, architektonicznych" – powiedziała.
Anna Hryniewiecka podkreśliła, że wystawa wzbudziła zainteresowanie dużej grupy ludzi z Poznania i z Polski. Wśród gości byli też obcokrajowcy.
"Dla mnie ogromnie ważne było to, że wystawę obejrzało prawie 20 proc. poznańskiej społeczności uczniowskiej - spośród tej grupy wiekowej, która jest już przygotowana do tego, by oglądać tego rodzaju ekspozycje. To nas ogromnie cieszy i to jest ogromna skala. Ta wystawa daje nam odwagę do tego, żeby myśleć o kolejnych projektach, pozwalając sobie na odrobinę szaleństwa" - dodała.
Anna Szamotuła podała, że nagrania wybranych spotkań towarzyszących wystawie zostaną udostępnione w mediach społecznościowych Zamku wraz z napisami lub z napisami i tłumaczeniem na język migowy. W zamkowym punkcie info wciąż można nabyć albumy, plakaty kolekcjonerskie oraz pamiątki.
Rzeczniczka CK Zamek zdradziła też, że już we wrześniu w przestrzeniach Zamku zagoszczą kolejne arcydzieła, tym razem grafiki.
Patronat honorowy nad wystawą objęła Ambasada Hiszpanii w Polsce oraz Prezydent Miasta Poznania.(PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ pat/