W ramach projektu „Szansa – nowe możliwości dla dorosłych”, finansowanego z programu unijnego Wiedza Edukacja Rozwój, uruchomionych zostanie dodatkowo 13 mln zł na wsparcie uchodźców z Ukrainy w nauce polskiego, podnoszenie umiejętności podstawowych, a także na pomoc prawną i psychologiczną.
W czwartek aneks do umowy w tej sprawie podpisali wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak i dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Paweł Poszytek.
"Po pierwszych działaniach oferujących uchodźcom wojennym z Ukrainy doraźną pomoc materialną, mieszkaniową i żywnościową nadszedł czas na bardziej systemowe i długofalowe wsparcie" – powiedziała Jarosińska-Jedynak.
Instytucjami uprawnionymi do ubiegania się o dodatkowe pieniądze będą m.in. organizacje, których głównym celem działalności nie jest osiągnięcie zysku, czyli biblioteki, domy kultury, uniwersytety trzeciego wieku, uczelnie, jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne. Instytucje te powinny wykazać się doświadczeniem w pracy z cudzoziemcami.
Zadaniem wyłonionych organizacji będzie wsparcie obywateli Ukrainy, powyżej 18. roku życia, korzystających w Polsce z ochrony w związku w wojną. Tematyka zajęć powinna uwzględniać najważniejsze ich potrzeby. Obok nauki języka polskiego wsparcie ma polegać na przekazywaniu wiedzy na temat korzystania z polskiej służby zdrowia, poszukiwania i podejmowania legalnej pracy, funkcjonowania urzędów, przedszkoli i szkół. Obok zajęć edukacyjnych ważnym elementem wsparcia może być również skorzystanie z usług asystenta międzykulturowego, tłumacza i porady prawne.
Jak poinformowała Jarosińska-Jedynak nabór na granty zostanie ogłoszony jeszcze w lipcu, a działania w ramach podpisanych umów rozpoczną się na przełomie września i października tego roku.
Wiceminister wskazała, że zaplanowane w projekcie działania bazują na wypracowanych rozwiązaniach i dobrych praktykach.
Projekt "Szansa – nowe możliwości dla dorosłych" jest realizowany przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji od grudnia 2018 r. W ramach pierwszego etapu projektu przetestowano i wypracowano modele wsparcia osób dorosłych o niskich umiejętnościach podstawowych, w tym obcokrajowców z prawem legalnego zatrudnienia w Polsce. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ joz/