Z początkiem 2023 roku powinno nastąpić przekazanie samorządowi województwa Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, którego obecnym organizatorem jest Miasto Poznań – powiedział PAP dyrektor muzeum Przemysław Terlecki.
Przekazanie instytucji jest konieczne dla wybudowania w Poznaniu nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Decyzję w tej sprawie podejmą we wtorek poznańscy radni.
Należącemu obecnie do samorządu Poznania Wielkopolskiemu Muzeum Niepodległości podlega Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Trwają przygotowania do budowy nowej siedziby muzeum upamiętniającego zryw Wielkopolan.
W związku z tym, że miasta nie stać na realizację inwestycji, muzeum wybuduje samorząd regionu. By było to możliwe samorządy wymienią się instytucjami kultury: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości i poznańskie muzeum archeologiczne trafią pod nadzór województwa. Miasto przejmie nadzór nad Filharmonią Poznańską.
We wtorek podczas sesji rady miasta podjęta ma zostać decyzja o przekazaniu obu muzeów wielkopolskiemu samorządowi. 28 marca Sejmik Województwa Wielkopolskiego podjął uchwałę w sprawie wyrażenia woli przejęcia obu instytucji. Podobną uchwałę przyjęli w marcu radni miejscy.
Należącemu obecnie do samorządu Poznania Wielkopolskiemu Muzeum Niepodległości podlega Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918–1919. Trwają przygotowania do budowy nowej siedziby muzeum upamiętniającego zryw Wielkopolan.
Jak powiedział PAP Przemysław Terlecki, wtorkowa decyzja radnych będzie kluczowa w procesie przygotowań do rozpoczęcia budowy nowej siedziby muzeum powstania. Podkreślił, że inwestycja ma być realizowana przy współudziale z resortem kultury.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zadeklarowało zaangażowanie się w projekt budowy siedziby muzeum na poziomie 60 proc. kosztów całej inwestycji.
"Liczymy na to, że we wtorek rada miasta zgodzi się na przekazanie marszałkowi całego pięciodziałowego Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. W kolejnym miesiącu stosowną uchwałę podejmie sejmik. Po tych dwóch uchwałach potwierdzających, że samorządy wyrażają zgodę na wymianę instytucji będą mogły się rozpocząć formalne spotkania, negocjacje między marszałkiem województwa a premierem Glińskim. One ostatecznie mają doprowadzić do umowy dotyczącej finansowania inwestycji i współprowadzenia instytucji przez resort na czas realizacji przedsięwzięcia" - powiedział PAP Terlecki.
Projekt uchwały ws. przekazania WMN Samorządowi Województwa Wielkopolskiego przewiduje, że stanie się to 1 stycznia 2023 r. Przemysław Terlecki powiedział, że taki termin wynika m.in. z konieczności przeprowadzenia inwentaryzacji przekazywanego majątku.
"Ta inwentaryzacja całego majątku, wszystkich nieruchomości, terenów, jest niezbędna do tego, żeby nastąpiło formalne przekazanie. Ona cały czas trwa, to bardzo żmudny proces, nie da się tego zrobić w 2-3 miesiące - stąd taki termin przekazania" - wyjaśnił.
Terlecki dodał, że po wakacjach w miejscu planowanej inwestycji, na działce przy ul. Północnej i Księcia Józefa, u stóp Wzgórza Św. Wojciecha rozpoczną się prace porządkowe. Wyburzona i zlikwidowana zostanie istniejąca tam infrastruktura.
Na razie nie wiadomo, kiedy nastąpi ogłoszenie konkursu na projekt wystawy stałej muzeum.
"Jak najszybsze ogłoszenie takiego konkursu jest niezbędne, aby wraz z rozpoczęciem budowy nowej siedziby rozpocząć projektowanie, a następnie tworzenie wystawy stałej, która jest sercem każdego muzeum, decyduje o jego atrakcyjności" - podkreślił Terlecki.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. Ich ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.
MKiDN przeznaczyło już na ten cel 700 tys. zł. Potrzebny jest jeszcze wkład własny miasta, aby muzeum mogło w drodze konkursu jak najszybciej zaprosić najlepsze pracownie projektowe z Polski i zagranicy.
Projekt będzie bazował głównie na eksponatach WMN oraz Muzeum Narodowego w Poznaniu. Jego podstawą w warstwie narracji historycznej będzie przygotowany przez muzeum przy wsparciu środków miejskich oraz MKiDN scenariusz wystawy stałej, którego recenzentami są historycy prof. Przemysław Matusik, prof. Janusz Karwat i specjalista od powstań śląskich, prof. Ryszard Kaczmarek.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. Ich ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ mmu/