Do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego wpisany został budynek Bielskiej Szkoły Przemysłowej – podaje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach. Autorem projektu był wiedeński architekt Ernst Lindner. Obiekt został ukończony w 1913 r.
Gmach składa się z dwóch skrzydeł, ustawionych pod kątem prostym. Na terenach przylegających znajdują się obszerne budynki warsztatów i laboratoriów szkolnych.
„Gmach szkoły posiada główne skrzydło (…) o charakterze potężnego, lapidarnego, klasycyzującego neobaroku. Monumentalna elewacja zwieńczona została masywnym mansardowym dachem. Skrzydło to jest zakomponowane jako trójczłonowe, z częścią środkową mieszczącą wydatnie modelowany portal wejściowy, zaakcentowany rzeźbami puttów. Bogate rzeźbiarskie uformowanie portalu kontrastuje z resztą elewacji, ascetycznie prostych. (…) W podobny sposób uformowano boczną elewację zachodnią (…)” – wskazały służby prasowe urzędu.
Jak podkreślono w komunikacie, na portalu jest odwołanie do Ateny, bogini mądrości i pracowitości, rzemiosła, a w szczególności tkactwa i nauki, która podporządkowała sobie symbole wilka i niedźwiedzia, czyli siły i wolności, niezależności i nieokiełznanej wyobraźni.
„Konie na hełmie Ateny – Pegaz i Chrysaor, są symbolami inspiracji i natchnienia. Niedźwiedź jest symbolem występującym w wielu herbach miast słowackich i zakarpackich, co prawdopodobnie wskazuje obszar, z którego pochodzili w owym czasie uczniowie szkoły, lub sugeruje związek z państwem Habsburgów, jako fundatora obiektu. Wilk jest umieszczony na fladze plemienia Beniamina, jednego z 12 plemion Izraela, co może wskazywać na pochodzenie architekta” – głosi komunikat.
W budynku w większości zachował się oryginalny wystrój wnętrz: ceramiczne posadzki, boazerie, szafy, drzwi, obramowania drzwiowe, zegary, balustrady, witraże.
Służby ochrony zabytków podkreśliły, że budynek jest obiektem ważnym dla miasta i regionu z uwagi na wartość architektoniczną i historyczną. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ pat/