Zakończenie diecezjalnego etapu Synodu o synodalności oraz podsumowująca go synteza – to najważniejsza kwestia poruszona w czasie sesji Rady Biskupów Diecezjalnych, która odbyła się w czwartek na Jasnej Górze. Biskupi zapewnili też o solidarność z narodem ukraińskim, apelując o modlitwę za Ukrainę i nastanie pokoju w świecie.
Zgodnie z tradycją, zebranie biskupów diecezjalnych odbyło się w przeddzień przypadającej 26 sierpnia uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Obradami kierował przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.
W komunikacie po spotkaniu przekazanym PAP przez biuro prasowe Episkopatu, biskupi poinformowali, że głównym tematem obrad była synteza ogólnopolska kończąca prace synodalne w diecezjach.
"Konsultacje synodalne stały się okazją do wyrażenia troski o wspólnotę Kościoła. Biskupi zastanawiali się, jak najlepiej wykorzystać dotychczasowe owoce zakończonego procesu. Drogą do tego jest stałe i systematyczne budowanie Kościoła synodalnego. Powinno się to dokonywać w relacjach bezpośrednich oraz na poziomie wspólnot lokalnych, przede wszystkim parafii" – czytamy w komunikacie.
Biskupi po raz kolejny podkreślili swoją solidarność z narodem ukraińskim. Wyrazili także wdzięczność wszystkim, którzy przez ostatnie pół roku pomagali przebywającym w naszym kraju uchodźcom, jak również tym, którzy pozostali w ogarniętym wojną kraju.
Poprosili również wiernych o "nieustanną modlitwę za Ukrainę i o nastanie pokoju w świecie". Zaapelowali, aby "przedłużający się kryzys wywołany inwazją nie wygasił w nas wyrażanej na wiele sposobów woli pomocy naszym siostrom i braciom, zwłaszcza najbardziej doświadczonym wojną". "Postawa wobec nich może być świadectwem naszej wiary i zaproszeniem na spotkanie z Chrystusem" - wskazali biskupi w komunikacie.
Zapewnili też o modlitwie w intencji uczniów, rodziców i nauczycieli. Wyrazili także wdzięczność rolnikom za ich pracę, która zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe mieszkańcom naszej Ojczyzny.
XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja" trwa od października 2021 r. Pierwszy raz w historii pierwszym etapem synodu były konsultacje przeprowadzone na poziomie diecezji. Po ich zakończeniu rozpocznie się faza kontynentalna, a w październiku 2023 r. powszechna.(PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mir/