Na fotoreportaże i krótkie amatorskie filmy o Śląsku, prezentujące oryginalne i interesujące obrazy regionu interpretujące hasło „Śląska moc”, czekają organizatorzy tegorocznej, 13. edycji konkursu „Obiektywnie Śląskie”. Zgłoszenia można przesyłać do połowy września.
„Obiektywnie Śląskie” to konkurs na najlepsze fotoreportaże i filmy o Śląsku. Co roku stawia on przed uczestnikami inne zadanie tematyczne.
„Motyw przewodni 13. edycji konkursu to +Śląska moc+. Tradycyjnie nie narzucamy interpretacji tematu przewodniego, jedynie nakreślamy kierunki ewentualnych twórczych poszukiwań. Śląską moc można odnieść do esencji Śląska: jego siły tkwiącej w ludziach, historii, tradycji, jak również w nowoczesnym obrazie i rozwoju regionu. Nasuwają się również skojarzenia po (mocy), mocy – siły, siły natury, religii, magii… Czekamy na nietuzinkowe i inspirujące interpretacje tematu” - piszą w regulaminie konkursu jego organizatorzy.
Prace mogą mieć formę fotoreportażu (3-7 zdjęć), fotokastu (do 2 minut) lub filmu (również do 2 minut). Termin wysyłania prac – na stronę obiektywnieslaskie.pl - mija 15 września. Dotąd nadesłano 53 prace konkursowe.
Zwycięzców konkursu wyłoni jury, w skład którego wejdą: Tadeusz Rolke (artysta fotografik, prekursor fotografii reportażowej), Tomasz Sikora (fotograf, twórca plakatów i ilustracji, współpracownik europejskich i amerykańskich agencji reklamowych), Adam Sikora (reżyser, scenarzysta i operator filmowy, fotografik, malarz), Jacek Joostberens (artysta grafik, scenograf, projektant) oraz Antoni Cygan (artysta malarz, b. dwukrotny rektor ASP Katowice).
Jury wyłoni zwycięzcę w każdej kategorii i ew. zdobywcę Grand Prix (w każdej z nich). Jury może również przyznać również wyróżnienia, albo też zdecydować np. o nieprzyznaniu Grand Prix. Swoje nagrody przyzna też jak co roku – w internetowym głosowaniu – publiczność.
Ogłoszenie wyników trzynastego konkursu oraz wernisaż wystawy odbędą w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach 21 października br. Po finale zwyczajowo wystawa najlepszych fotoreportaży jest eksponowana w różnych miejscach regionu. Nadesłane na konkurs prace będą też dostępne na jego stronie obiektywnieslaskie.pl.
Organizację konkursu od rozwiązanego stowarzyszenia „Projekt Śląsk” przejął pięć lata temu Instytut Roździeńskiego. Konkurs jest dofinansowany ze środków samorządu woj. śląskiego i miasta Katowice. Tegoroczny konkurs ma 42 partnerów: sponsorów, patronów medialnych i instytucjonalnych.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ aszw/