Europejskie Dni Dziedzictwa to największy projekt społeczno-edukacyjny w Europie, którego celem jest promocja dziedzictwa kulturowego – powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin podczas piątkowej konferencji nt. tegorocznej 30. edycji EDD.
"Europejskie Dni Dziedzictwa to największy projekt społeczno-edukacyjny w Europie, którego celem jest promocja dziedzictwa kulturowego. Głównym celem EDD jest edukacja historyczna i kulturalna, przybliżenie społeczeństwu problematyki ochrony dziedzictwa, propagowanie zasad ochrony zabytków i umacnianie kulturowych więzi. EDD są adresowane do wszystkich grup społecznych i wiekowych. Ich naczelną ideą jest wolny wstęp, co w naturalny sposób eliminuje problem wykluczenia pewnych środowisk z dostępu do dóbr kultury z przyczyn ekonomicznych" - powiedział Sellin.
Podkreślił on skalę EDD - ponad dwa tysiące wydarzeń kulturalnych w blisko 500 miejscowościach z udziałem ok. 300 tys. uczestników.
"Hasło tegorocznej edycji +Połączeni dziedzictwem+ wskazuje na związki kulturowe Polski i Ukrainy, które w związku z agresją Rosji i przyjęciem ukraińskich uchodźców staje się coraz bardziej wyraźne. Ten trudny czas stanowi okazję do rozwijania dialogu pomiędzy naszymi krajami" - dodał Sellin.
W konferencji zorganizowanej w piątek w siedzibie MKiDN, zapowiadającej 30. edycję Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce, uczestniczyli również: ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski i dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa dr hab. Katarzyna Zalasińska.
Tegoroczna edycja EDD zorganizowana będzie w dniach 10-11 i 17-18 września. Będzie obchodzona pod hasłem "Połączeni dziedzictwem", a w wydarzeniach EDD będą uczestniczyli przedstawiciele Ukrainy.
"Dziedzictwo kulturowe Ukrainy jest częścią europejskiej cywilizacji, częścią europejskiego i światowego dziedzictwa kulturowego. Jesteśmy z tego dumni i będziemy to zawsze podkreślać, że tożsamość narodowa Ukrainy, kultura i tradycja ukraińska są częścią europejskiej cywilizacji. Nie chcemy mieć nic wspólnego z +ruskim mirem+, do którego nas Rosja ciągle wciska poprzez działania militarne. Będziemy się temu razem sprzeciwiać" - powiedział ambasador Zwarycz, dziękując polskim władzom za pomoc udzieloną ukraińskiej kulturze od momentu rosyjskiej inwazji na ten kraj.
"Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa będziemy o tym mówić. Wojna rozpętana przez Rosję zagraża naszemu wspólnemu dziedzictwu kulturowemu. Rosja popełniła już ok. 500 zbrodni przeciw dziedzictwu kulturowemu Ukrainy, niszcząc obiekty sakralne, obiekty kultury" - dodał ambasador.
Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. Idea EDD narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na cały kontynent zainicjowanych we Francji rok wcześniej Dni Otwartych Zabytków, podczas których po raz pierwszy wszyscy mogli bezpłatnie odwiedzić obiekty zwykle zamknięte dla zwiedzających. W 1991 r. Rada Europy zdecydowała się ustanowić Europejskie Dni Dziedzictwa. Obecnie w EDD biorą udział wszystkie państwa członkowskie Rady Europy.
Polska włączyła się do akcji w 1993 r. Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Od 2007 r. za narodową koordynację obchodów EDD odpowiedzialny jest Narodowy Instytut Dziedzictwa (ówczesny Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków). Opiekunowie lokalnych obiektów i placówek kulturalnych w ramach EDD zapewniają bezpłatny dostęp do zabytków i innych obiektów kultury – muzeów, skansenów, parków, ogrodów – nie zawsze dostępnych na co dzień dla publiczności lub do których wstęp wiąże się z opłatami. (PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ mark/ mrr/