Pierwszą edycją Opolskiej Sceny Tańca w środę Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu otworzył nowy sezon 2022/23. Dla widzów przygotowano pięć premier m.in. „Antonówki” Janusza Opryńskiego i „Kordiani” Patrycji Wysokińskiej.
Otwarciem nowego sezonu w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu jest pierwsza edycja Opolskiej Sceny Tańca. Jego celem jest zarówno wsparcie niezależnych polskich twórców, jak i przybliżenie opolskiej publiczności języka performansu i teatru tańca. Na scenach Kochanowskiego pokazane zostaną prace zarówno młodych, jak i uznanych choreografów i performerów.
Jak zaznacza dyrekcja placówki, sezon 2022/23 w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu to duże inscenizacje, premiery, nowe inicjatywy, liczne zdarzenia artystyczne, programy edukacyjne, festiwale, a także – po raz pierwszy w Polsce – międzynarodowa konferencja European Theatre Convention (ETC), organizacji zrzeszającej ponad 40 teatrów z 20 krajów europejskich. Teatr im. Jana Kochanowskiego jest jedynym polskim teatrem w ETC.
"Chcemy by nasz teatr – wielu głosów, różnych spojrzeń – był szkłem obiektywu, który skierujemy w każdym możliwym kierunku, by stworzyć jak najbardziej kompletny obraz otaczającego nas świata. Zachęcamy naszych widzów, by dostrzegali w dzisiejszym świecie jego złożoność i najróżniejsze odcienie. W dobie światowych kryzysów chcemy pomagać tym, którzy tego wsparcia potrzebują. Zarówno twórcom, jak i naszym widzom" – wyjaśnia Norbert Rakowski, dyrektor teatru.
Jesienią 2022 roku zostaną zaprezentowane m.in. sztuki, które dopiero co miały swoje premiery: „Ziemia obiecana”, „Los Endemoniados/Biesy”, „Rohtko” czy „Historia miłosna”. Przygotowywane jest pięć premier. Pierwszą z nich będzie spektakl Janusza Opryńskiego „Antonówki”. Jeszcze w listopadzie zaprezentowany będzie debiut reżyserski Patrycji Wysokińskiej "Kordiani". W lutym 2023 roku teatr zaprasza widzów na „Kotkę na gorącym, blaszanym dachu” Tenessee Williamsa w reżyserii Radosława Stępnia. Na wiosnę zapanowano także premiery spektakli w reżyserii Miry Mańki – laureatki Grand Prix 11. Koszalińskich Konfrontacji „m-teatr” – oraz Norberta Rakowskiego. Informacje na temat tych sztuk zostaną przedstawione w późniejszych terminach.
W maju 2023 roku odbędzie się w Teatrze im. Jana Kochanowskiego konferencja European Theatre Convention (ETC). To ogólnoeuropejska organizacja, zrzeszająca i reprezentująca ponad 40 teatrów z 20 krajów europejskich, której celem jest tworzenie, ochrona i promowanie sztuki teatralnej w całej Europie i poza nią. Teatr im. Jana Kochanowskiego jest jak dotąd jedynym polskim teatrem zrzeszonym w tej prestiżowej organizacji. Niespełna trzy tygodnie później – na przełomie maja i czerwca – we współpracy z Instytutem Teatralnym, odbędą się Opolskie Konfrontacje Teatralne/ „Klasyka Żywa”.
W tym sezonie, wspólnie z mecenasami i darczyńcami, planowane jest otwarcie programu „Spotkajmy się w teatrze”. W jego ramach firmy, instytucje, a także osoby prywatne mogą ufundować bilety na wybrane spektakle, które zostaną przeznaczone dla widzów, rezygnujących z uczestnictwa w kulturze z przyczyn ekonomicznych.
Dla widzów przygotowano także nową promocję – „First Minute” – umożliwiającą wcześniejszy zakup biletów na wybrane spektakle ze specjalną zniżką. Tuż po opublikowaniu repertuaru na kolejny miesiąc będzie można kupić bilety w promocyjnej cenie. (PAP)
autor: Marek Szczepanik
masz/ aszw/