W Centrum Filmowym w Gdyni uroczyście otwarto XIV Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Jego organizatorzy zaplanowali w sumie około 200 wydarzeń i blisko 100 pokazów filmowych.
W czwartek wieczorem XIV Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci otworzył dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski. Na uroczystości była obecna m.in. prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.
Podczas uroczystości wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz podkreślił, że kolejna edycja festiwalu odbywa się w cieniu wielkiej tragedii, która rozgrywa się w Ukrainie po agresji Rosji.
Twórcy będą walczyć o laury w kategoriach: "Fabuła międzynarodowa", "Dokument międzynarodowy", "Dokument Polski", wideoklipu oraz reportażu radiowego.
Wśród filmów fabularnych, realizowanych z dużym rozmachem, takich jak "Niepokonany" w reż. Barry’ego Levinsona – o polskim Żydzie i bokserze walczącym w Auschwitz czy "Mauretańczyk" w reż. Kevina Macdonalda z Jodi Foster i Benedictem Cumberbatchem w rolach głównych (ekranizacja "Dziennika z Guantanamo"), zobaczyć można będzie także kino kameralne: "Krystof" w reżyserii Zdenka Jirasky’ego o mrocznych czasach stalinizmu; ukraiński dramat wojenny "Snajper" Mariana Bushana; chorwacki "Szósty autobus" Eduarda Galića z oblężeniem Vukovaru w tle. W konkursie fabularnym znalazły się takie polskie filmy jak: "Orlęta Grodno ’39" w reż. Krzysztofa Łukaszewicza, "Lokatorka" Michała Otłowskiego czy "Śmierć Zygielbojma" Ryszarda Brylskiego – historia człowieka popełniającego samobójstwo w proteście przeciw bezczynności świata wobec tragedii Holocaustu.
Zaplanowano w sumie około 200 wydarzeń i 100 pokazów filmów opowiadających o różnych drogach do wolności. XIV Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW odbywa się od 28 września do 1 października w Centrum Filmowym w Gdyni. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
W konkursach filmów dokumentalnych i na pokazach specjalnych, uczestnicy festiwalu NNW zobaczą filmy m.in. z USA, Gruzji, Norwegii, Japonii, Wenezueli, Niemiec, Francji Czech, Węgier, Litwy, Włoch, Iranu czy Estonii m.in. japoński dokument opisujący walkę o szacunek dla przodków – Ajnów czy włoski o największym procesie mafii. Wiele tegorocznych filmów nawiązuje do tego, co dzieje się ostatnio na świecie, szczególnie w ciągu ostatnich 20 lat. Opisuje dramaty czy traumy przeżyte w wyniku wojny, konfliktu, działań reżimu.
Zaplanowano w sumie około 200 wydarzeń i 100 pokazów filmów opowiadających o różnych drogach do wolności. XIV Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW odbywa się od 28 września do 1 października w Centrum Filmowym w Gdyni. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. (PAP)
Autor: Krzysztof Wójcik
kszy/ aszw/