Przypominająca ruiny zamku skała Okiennik Wielki na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej zwyciężyła w plebiscycie na Śląską Lokację Filmową 2022 r. – podała w środę współorganizująca konkurs Instytucja Filmowa Silesia Film.
Zwycięska lokacja, która otrzymała 35 proc. głosów w plebiscycie, to najwyższa, licząca 30 metrów wysokości skała z grupy skał wapiennych znajdujących się w Piasecznie, w gminie Kroczyce. Okiennik Wielki tworzy wraz z innymi skałami wielkie gruzowisko, przypominające ruiny zamku. Jedna z legend mówi o istnieniu w tym miejscu średniowiecznej twierdzy, której resztki widoczne były podobno jeszcze w XIX w. Obecnie jest to atrakcja turystyczna oraz jedno z ulubionych miejsc wielbicieli wspinaczki.
Zwycięzca plebiscytu otrzyma tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2022, a przygotowany przez Silesia Film spot promujący zwycięską lokację będzie można oglądać przez dwa tygodnie przed seansami filmowymi w katowickich kinach Kosmos i Światowid. Tym samym Okiennik dołączył do laureatów plebiscytu z poprzednich lat: Kampusu w Rybniku (2020) i Wielkiego Pieca Huty "Pokój" w Rudzie Śląskiej (2021).
Do udziału w zorganizowanym już po raz trzeci przez Instytucję Filmową Silesia Film oraz Silesia Film Commission plebiscycie zgłoszono 48 obiektów i lokacji z 25 miejscowości województwa śląskiego. Komisja konkursowa biorąc pod uwagę m.in. unikatowość, wyjątkowe walory filmowe oraz chcąc podkreślić niezwykłą różnorodność zgłoszonych w tym roku miejsc, wybrała 5 finałowych lokacji, które walczyły o głosy mieszkańców.
Oprócz Okiennika były to: dawne przejście graniczne Chałupki – Bohumin, które otrzymało 24,31 proc. głosów, kamienica przy ul. PCK 10 w Katowicach (18,20 proc.), Global Office Park w Katowicach (12,08 proc.) oraz Ruiny Teatru Victoria w Gliwicach (10,09 proc.).
Organizowany od 2020 roku w województwie śląskim plebiscyt to unikatowa w skali kraju i polskiego kina inicjatywa. Do udziału w plebiscycie właściciele, instytucje, zarządcy i miasta mogą zgłaszać obiekty i miejsca na terenie województwa śląskiego: ciekawe architektonicznie, atrakcyjne wizualnie - z potencjałem, by stać się lokacją filmową.
Pomysłodawcą wydarzenia jest działająca w ramach Instytucji Filmowej Silesia Film w Katowicach Silesia Film Commission, która od ponad 10 lat zajmuje się m.in. współpracą z producentami filmowymi, wspieraniem produkcji filmowej na terenie województwa śląskiego, a przede wszystkim dysponuje rozległą bazą lokacji filmowych w regionie.
W tym roku plebiscyt Śląska Lokacja Filmowa 2021, jako jedna z pięciu inicjatyw w kraju otrzymał nominację do prestiżowych Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii "animacja kultury filmowej". (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ pat/