Przed końcem przyszłego roku zakończą prace restauratorskie w 11 obiektach przy sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wśród nich są m.in. zabytkowe kaplice – informuje PAP rzecznik sanktuarium o. Tarsycjusz Bukowski.
Renowacją objętych zostało osiem kaplic na Dróżkach Matki Bożej wokół sanktuarium, a także trzy budynki drewniane w bezpośredniej bliskości kalwaryjskiej bazyliki.
"W kaplicach trwają prace konserwatorskie, którym poddano ołtarze, drzwi oraz pozostałe elementy wyposażenia, a także polichromie. W budynkach przyklasztornych trwają prace budowlane. Została wykonana więźba dachowa. Do końca roku dach zostanie pokryty dachówką" – powiedział PAP bernardyn, o. Tarsycjusz.
Po zakończeniu prac budowlanych drewniane budynki zaadaptowane zostaną na cele edukacyjne i wystawiennicze.
"Prace rozpoczęły się na początku października zeszłego roku i przebiegają zgodnie z harmonogramem. Wszystko wskazuje na to, że zakończą się zgodnie z planowanym terminem, czyli przed końcem 2023 r." – stwierdził rzecznik sanktuarium.
Koszt prac to 2,6 mln euro. Kalwaryjskie sanktuarium pozyskało na ten cel fundusze z Mechanizmu Finansowego EOG - 1,88 mln euro, a także z ministerstwa kultury - 332,1 tys. euro. Wkład własny wyniósł 390,7 tys. euro.
Sanktuarium realizuje projekt w partnerstwie z opiekunami norweskiego kościoła w Urnes. To najstarsza zachowana drewniana świątynia klepkowa w Norwegii. Powstała w XII w.
Kalwaryjskie sanktuarium jest jednym z głównych ośrodków kultu pasyjnego i maryjnego w Polsce. Pierwszym fundatorem w 1602 r. był wojewoda krakowski Mikołaj Zebrzydowski. Klasztor i kościół zostały wzniesione w latach 1604-1609. Od początku opiekują się nimi Bernardyni. Równolegle wybudowano Dróżki przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie. Łączą one ze sobą 41 obiektów sakralnych. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ ktl/