200 dzieł na aukcji DESY Unicum. Trafią na nią – od lat będące poza zasięgiem rynku – prace Tadeusza Kantora, Wojciecha Fangora, Henryka Stażewskiego i Jerzego Nowosielskiego oraz polskich i zagranicznych artystów młodszych pokoleń z kolekcji Grażyny Kulczyk.
"To największe wydarzenie w historii polskiego rynku sztuki. Dzięki takim właśnie aukcjom nasz rynek się zmienia, przyspiesza" – powiedział PAP Juliusz Windorbski, prezes zarządu i założyciel DESA SA. "Wiele z tych dzieł, jak wybitna grupa prac Tadeusza Kantora, prace artystów z katalogu +Pasja+ czy niewystawianych dotąd w Polsce zagranicznych twórców, jak Vanessa Beecroft, jest latami wyczekiwana, poszukiwana przez kolekcjonerów sztuki. Tu na pewno będzie wiele emocji"- ocenił.
"Wierzę, że sztuka musi żyć" – powiedziała Grażyna Kulczyk, cytowana w przesłanej PAP informacji, która wspólnie z DESA Unicum wystawia na aukcję część ważnych dzieł ze swojej kolekcji. Są to dzieła uznanych klasyków awangardy, ale też prace mniej znane - takie, na które sama kolekcjonerka zwróciła uwagę, odkrywając talent i potencjał artystów.
Prace przeznaczone na aukcję organizowaną przez DESĘ Unicum zebrane są w pięciu katalogach: "Awangarda", "Klasyka", "Pasja", "Powiększenie" i "Odkrycia".
"Kolekcja Grażyny Kulczyk to nie tylko zbiór wybitnych przykładów artystycznej kreacji, który inspiruje i budzi podziw, ale podobnie jak jej twórczyni – to symbol niebywałej wręcz odwagi i wiary w sprawczą moc sztuki" - powiedziała Agata Szkup, prezes zarządu DESA Unicum. "Jednocześnie kolekcja ta nie bez przyczyny odzwierciedla kierunki rozwoju rynku sztuki" - oceniła. "Nie jest przesadą stwierdzenie, że decyzje, które podejmowała kolekcjonerka, inspirowały innych do odwagi. Innym pozwalały dostrzec potencjał tam, gdzie dostrzegła go jako pierwsza" - wyjaśniła Agata Szkup.
"Te dzieła przez lata dały mi wiele radości, spełniły swoją rolę w mojej kolekcji – czas, by żyły dalej, nie chcę ich zawłaszczyć. Wierzę, że mogą dać początek lub rozwinąć wiele kolejnych kolekcji, zainspirować innych, dać energię do promocji sztuki innym kolekcjonerom" – powiedziała Grażyna Kulczyk.
Jej kolekcja od wielu lat wymieniana na liście Top 200 Collectors magazynu "Artnews", jest tylko jednym z elementów szerokiej działalności Grażyny Kulczyk w zakresie promocji sztuki. Kolekcjonerka znana jest także ze swoich inwestycji, jak poznański Stary Browar, przez lata nazywany największą prywatną polską instytucją kulturalną; odbyło się tam ponad 1,5 tys. wydarzeń kulturalnych w ciągu niemal 20 lat, czy szwajcarskie Muzeum Susch, zlokalizowane pomiędzy Davos i St. Moritz, które przyciąga tysiące gości z całego świata zarówno stałą wystawą dzieł polskich artystów, jak i wystawami czasowymi, promującymi dzieła wybitnych kobiet artystek.
"Cieszę się, że ten projekt realizowany jest w DESA Unicum, a nie w słynnych domach aukcyjnych zagranicą, bo z pewnością mógłby się tam odbywać. Mamy okazję po raz kolejny zapisać się na kartach historii polskiego rynku sztuki, a takie wyzwania cieszą mnie szczególnie" – powiedział Juliusz Windorbski. "Mamy niesamowity zespół ekspertów, odpowiednie zaplecze do wydarzeń o takiej skali, ale i zamiłowanie do projektów ambitnych i przede wszystkim rozwijających rynek sztuki" - dodał.
Wystawę obiektów aukcyjnych można oglądać w DESA Unicum, przy ul. Pięknej 1A w Warszawie do 20 października. Aukcje odbędą się w dniach 18–20 października. (PAP)
Anna Bernat
abe/ pat/