Hip-hopowe piosenki o tematyce historycznej, tym razem o Armii Krajowej, stworzyła młodzież z ochotniczych hufców pracy w ramach projektu IPN „Rytmy Pamięci”. Powstały dwa single oraz teledyski do nich.
"Rytmy Pamięci" to projekt edukacyjny realizowany przez oddział IPN w Białymstoku i Podlaską Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców, który, wykorzystując muzykę hip-hopową, ma zapoznawać młodzież z historią Polski. W czwartek w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok w Białymstoku odbyło się podsumowanie drugiej edycji projektu, w ramach której powstały dwa single oraz teledyski do nich. Ta edycja poświęcona była historii Armii Krajowej w kontekście 80. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na AK.
Odbyły się warsztaty historyczne o Armii Krajowej, a także językowo-rapowe, młodzież wzięła też udział w tzw. lekcji żywej historii, czyli wyjazdach do miejsc pamięci związanych z działalnością AK. Powstały dwa single i klipy do nich. Jak podają organizatorzy, jeden z singli zatytułowany "Tropem żółwia" odnosi się znaku konspiracyjnego używanego przez Polaków, aby wyrazić swój opór wobec okupanta, a drugi - "Blask" - został oparty na skojarzeniach związanych z żołnierzami Armii Krajowej i ich działalnością.
"Armia Krajowa była fenomenem w skali całego świata i w całej historii świata. Była namiastką wolnej i niepodległej Polski w podziemiu w warunkach okupacji Rzeczpospolitej, barbarzyńskiej hekatomby, która została zgotowana przez niemiecki nazizm i sowiecki komunizm. Fenomen Armii Krajowej polegał na tym, że była częścią polskiego państwa podziemnego, była Polską Walczącą" - mówił obecny na podsumowaniu projektu prezes IPN dr Karol Nawrocki. Podkreślił, że "w obliczu sześciu lat przerażającej okupacji powstało podziemne państwo polskie, które dawało Polakom nadzieję na wolną i niepodległą Rzeczpospolitą".
Prezes IPN żartował, że sam nie rapuje, pewnie też niewielu pracowników IPN to potrafi, ale to dzięki nim i pracy całego instytutu udało się odkryć wiele historii Polek i Polaków z XX wieku. "XXI wiek stawia przed nami nowe wyzwania. W sztafecie pamięci chcemy być zrozumiali dla młodego pokolenia i chcemy wciąż tę samą prawdę historyczną opowiadać na wiele sposobów, za sprawą nowych technologii, ale także za sprawą wydarzeń artystycznych" - mówił Nawrocki. Podziękował też młodym artystom za ich zaangażowanie.
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podkreślił, że projekt "Rytmy Pamięci" łączy nowoczesną formę i polską tradycję niepodległościową. "Myślę, że to bardzo ważne, żeby to, co mamy do przekazania, a co jest unikatowe w skali światowej a dla nasz wszystkich bliskie, tę piękną tradycję polskiego zbrojnego podziemia niepodległościowego przekazywać młodszym pokoleniom i robić to w takiej formie jak najbardziej atrakcyjnej" - mówił.
Naczelnik oddziałowego biura edukacji IPN Urszula Gierasimiuk wyraziła nadzieję, że żołnierze Armii Krajowej mogą być autorytetami dla młodych ludzi. "Żołnierze Armii Krajowej kierowali się przede wszystkim hasłem +Bóg, Honor, Ojczyzna+, kultywowali miłość do ojczyzny, kształtowanie wiedzy na temat historii polskiej, szlifowanie języka polskiego - to wszystko jest wzorem do naśladowania" - powiedziała.
W projekcie wzięła udział młodzież z OHP w Białymstoku, Augustowie i Zambrowie. Beata Matyskiel, podlaski komendant OHP, podkreśliła, że projekt był dla młodzieży ważną życiową lekcją. "Mamy zbieżne interesy z IPN, bo tak samo dla nas ważna jest nauka patriotyzmu, sięganie do korzeni, do historii. Po raz kolejny mogliśmy zrobić coś dobrego" - dodała. (PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ aszw/