Ponad 100 dzieł malarzy z Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji tworzących na przełomie XIX i XX w., można oglądać na wystawie „Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910” w Muzeum Narodowym W Warszawie. Ekspozycji towarzyszy bogaty program wydarzeń.
"Wystawa jest naprawdę niezwykła i bardzo piękna. W tym złym świecie przywraca ona wiarę w piękno, wrażliwość, współodczuwanie” – mówił podczas listopadowego otwarcia ekspozycji Łukasz Gaweł, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie. Wystawa trwać będzie do 5 marca 2023 r. Ogromną przyjemność sprawia widok obrazów przedstawiających przyrodę krajów Północy, surową, piękną i tajemniczą. Skaliste krajobrazy, rwące rzeki, dzikie plaże, urwiska, podmokłe łąki, zaśnieżone lasy, ale i przytulne, bezpieczne wnętrza domów, praca rybaków i drwali a także kwestie wrażliwej ludzkiej psychiki to tematy, którymi inspirowali się nordyccy artyści.
Przyroda jawi się w ich dziełach jako obdarzona zagadkową, a czasem mroczną siłą. Przedstawienia pejzaży często wizualizowały nastrój i emocje, a malarze podkreślali związek ducha natury i duchowości człowieka. W klimat pięknych dzieł malarskich wprowadza nastrojowy obraz Richarda Bergha „Nordycki letni wieczór” eksponowany u wejścia na wystawę. 21 grudnia to moment przesilenia zimowego i jednocześnie najkrótszy dzień 2022 roku. W tym symbolicznym czasie Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza do mroźnych krain i ośnieżonych lasów, do zasnutych mgłą ojczyzn zórz polarnych, czyli na klimatyczną wystawę „Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910”.
„Tytuł wystawy odnosi się do przesilenia letniego, które ma szczególne znaczenie w kulturze i tradycji krajów Północy Europy. Do tego czasu pozostało jednak aż pół roku. Nadchodzące przesilenie zimowe jest jego odwróceniem i przeciwieństwem – teraz to noc zyskuje przewagę nad dniem. Warto wykorzystać ten symboliczny czas do odwiedzenia wystawy „Przesilenie...” – zachęcają muzealnicy z MNW.
Wystawie towarzyszy cykl pokazów filmowych. MNW i Stowarzyszenie Nowe Horyzonty nawiązało współpracę, dzięki której miłośnicy kina, którzy odwiedzą Muzeum, będą mogli zapoznać się z najnowszymi produkcjami północnoeuropejskiej kinematografii.
13 i 16 grudnia w Kinie MUZ wyświetlony będzie fiński film „Niewidomy człowiek, który nie chce obejrzeć +Titanica+”. Wystawę „Przesilenie...” można zwiedzać z bezpłatnymi audioprzewodnikami.
Powstały dwie wersje opowieści o najważniejszych dziełach z ekspozycji – dla dzieci i dorosłych. Nagrania dla najmłodszych przygotowała Edyta Jungowska, aktorka znana z realizacji dźwiękowych literatury dziecięcej z krajów Północy.
Pliki, które można odsłuchać na własnym telefonie komórkowym, są dostępne na stronie internetowej Muzeum.
Kraje północnej Europy mają bogate tradycje architektury drewnianej. Wielokondygnacyjne budynki zbudowane z tego materiału są tam popularne, a niedługo mogą stać się wręcz widokiem powszechnym. Jednak, czy ten niezwykły, drewniany „renesans”, nie grozi ciągłości i bogactwu rzemieślniczych tradycji? Czy „nowe drewno” to aby nie „nowy beton”? Przekonać się będzie można 15 grudnia w Kinie MUZ podczas wykładu architekta Jana Strumiłły, którego pracownia przygotowała aranżację wystawy „Przesilenie...”.
A 17 grudnia w MNW odbędą się warsztaty malarskie dla dorosłych. Głównymi bohaterami spotkania będą zwierzęta, w tym rudy lis z obrazu Brunona Liljeforsa z wystawy „Przesilenie...”. Każdy uczestnik warsztatów poszuka własnego malarskiego sposobu na oddanie ruchu i przestrzeni. Uczestnicy proszeni są o przyniesienie kilku zdjęć własnych zwierząt, najlepiej tego samego ulubieńca w różnych pozach. Techniki: szkice ołówkiem, węglem, grafitem, farby akrylowe na płótnie.
Wystawa „Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910”, której kuratorami są Agnieszka Bagińska i Wojciech Głowacki będzie czynna do 5 marca 2023 r. (PAP)
Autorka: Anna Bernat
abe/ dki/