Senat przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2014 Rokiem Wielkiego Jubileuszu Uniwersytetu Jagiellońskiego. W przyszłym roku uczelnia ta będzie obchodzić 650-lecie powołania. Senat chce, by 2014 r. stał się świętem całej nauki polskiej - zapisali senatorowie.
Uchwała - przyjęta jednomyślnie przez senatorów w środę - przypomina słowa z aktu fundacyjnego Akademii Krakowskiej wydanego 12 maja 1364 r. "Przeto My Kazimierz z Bożej łaski król Polski postanowiliśmy w mieście naszym Krakowie wyznaczyć, obrać, ustanowić i urządzić miejsce, na którym by Studium Powszechne w każdym dozwolonym wydziale kwitnęło. Niechże tam będzie nauk przemożnych perła, aby wydała męże dojrzałości rady znakomite, ozdobą cnót świetne i w różnych umiejętnościach wyuczone; niechaj otworzy się orzeźwiające źródło nauk, a z jego pełności niech czerpią wszyscy naukami napoić się pragnący" - czytamy w uchwale.
Uchwała podkreśla nie tylko zasługi króla Kazimierza Wielkiego, który - jak napisali senatorowie - miał ambicję zostawić Rzeczpospolitą murowaną i oświeconą, ale również odnowicieli krakowskiej uczelni - króla Władysława II Jagiełły i królowej Jadwigi.
Uchwała podkreśla nie tylko zasługi króla Kazimierza Wielkiego, który - jak napisali senatorowie - miał ambicję zostawić Rzeczpospolitą murowaną i oświeconą, ale również odnowicieli krakowskiej uczelni - króla Władysława II Jagiełły i królowej Jadwigi.
"Przez stulecia Uniwersytet był kuźnią elit, wielkim patronem i prawdziwą +Alma Mater+ dla całego polskiego szkolnictwa, zwłaszcza, gdy dzięki reformom Komisji Edukacji Narodowej stał się Szkołą Główną Koronną. To z wydziałów Uniwersytetu rozwinął się cały szereg innych uczelni, z których kilka osiągnęło status uniwersytetu, a dzięki uczonym Uniwersytetu możliwy stał się rozwój wielu polskich ośrodków naukowych" - głosi uchwała. Zwraca też uwagę, że w murach Uniwersytetu Jagiellońskiego wzrosła bezcenna dla polskiej i europejskiej kultury Biblioteka Jagiellońska oraz liczne muzea.
Uchwała przypomina kluczowe postaci dla polskiej nauki i kultury, którzy byli związani z krakowską uczelnią. Byli to m.in. Mikołaj Kopernik, Jan Kochanowski, Jan Sobieski, Hugo Kołłątaj, Stanisław Wyspiański, Karol Wojtyła i Wisława Szymborska. Zwraca też uwagę, że losy uniwersytetu i państwa były zawsze splecione na dobre i na złe, a tego tragicznym znakiem było aresztowanie i wywiezienie do niemieckich obozów koncentracyjnych krakowskich profesorów podczas II wojny światowej.
W uchwale zapisano także, że obecnie na krakowskiej uczelni zdobywa wiedzę ok. 50 tys. studentów oraz pracuje ponad 540 profesorów, 730 doktorów habilitowanych i 2,6 tys. wykładowców. Uczelnia - jak głosi uchwała - stara się wypełnić zalecenie jej fundatora króla Kazimierza Wielkiego: "Do tego miasta Krakowa niechaj zjeżdżają się swobodnie wszyscy mieszkańcy, nie tylko Królestwa naszego i krajów przyległych, ale i inni z różnych części świata, którzy pragną nabyć tę przesławną perłę wiedzy".
"Senat Rzeczypospolitej Polskiej doceniając niezwykłe znaczenie i symboliczną wagę rocznicy 650-lecia utworzenia Uniwersytetu w Krakowie pragnie wyrazić wielką wdzięczność i uznanie wszystkim, którzy przenoszą przez wieki dzieło zapoczątkowane przez Kazimierza Wielkiego. Aby godnie uczcić tę rocznicę, Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2014 Rokiem Wielkiego Jubileuszu Uniwersytetu Jagiellońskiego, pragnąc, aby ten rok stał się świętem całej nauki polskiej" - głosi uchwała. (PAP)
nno/ as/ mag/