Obrazy Dudy-Gracza, Olbińskiego, Yerki znalazły się w przyszłorocznych propozycjach Domu Aukcyjnego Agry-Art trzeciego, obok Desy Unicum i Polswiss Art ważnego gracza na polskim rynku sztuki.
„Grudniowe aukcje zakończone, czas myśleć o nadchodzących w styczniu i w lutym wydarzeniach na rynku sztuki – zaznaczyła w rozmowie z PAP Monika Bryl, reprezentująca Agrę-Art, autorka popularnego poradnika dla kolekcjonerów i inwestorów.
Domy aukcyjne i galerie orgaznizujące aukcje osiągnęły w 2022 r. najwyższy poziom sprzedaży, a cały rynek dzieł sztuki, jak uważają jego eksperci, sytuuje się na rekordowym poziomie. I to pod względem wysokości obrotu, liczby obiektów, wylicytowanych na aukcjach, najwyższych cen sprzedaży i to zarówno w segmencie sztuki nowoczesnej, jak i dawnej, liczby przeprowadzonych aukcji.
„Podsumowania roku trwają. Na razie można powiedzieć, że po raz kolejny marszandzi i kolekcjonerzy potwierdzają, że inwestycja w dzieła sztuki jest bezpieczną i efektywną formą lokowania swoich środków finansowych, pod warunkiem zachowania reguł rynku” – mówi Monika Bryl.
Agra-Art pośród nowości, które będą przedmiotem najbliższych licytacji, proponuje dziewięć obrazów Jacka Yerki, malarza surrealisty, który jest także projektantem plakatów i ilustratorem.
Po monograficznej wystawie „Jacek Yerka - Magiczne światy”, zorganizowanej w galerii Agry-Art, zainteresowanie twórczością Jacka Yerki niebywale wzrosło.
„Rekordy, jakie biją na aukcjach jego płótna, sytuują go w gronie najdroższych polskich malarzy, spośród artystów żyjących.(…) Dzieła Yerki, wymagające od autora ogromnego nakładu pracy, od wielu lat już trafiały prosto z pracowni artysty do prywatnych kolekcji” – można przeczytać na portalu artinfo.pl poświęconym rynkowi sztuki w Polsce.
Prace Yerki, znajdujące się w kolekcji galerii to „Sen” oraz „Radzimy rolnikom”. Oba dzieła stanowią kwintesencję stylu Yerki. Przedstawiają wnętrze wiejskiej izby opanowanej przez żywioł natury, przez przyrodę. Na płótnie „Sen” izba nie ma dachu, zastępują go gałęzie jabłoni, a całe wnętrze porastają kwiaty, zioła i kłosy zbóż. Podobnie się dzieje na obrazie „Radzimy rolnikom”. Wiejskie wnętrza ma, co prawda dach, ale całe wraz z prostymi sprzętami tonie w powodzi łanów zbóż.
„Obecnie, ceny wywoławcze na aukcjach prac Yerki, jakie prezentujemy w galerii, wynoszą od 250 do 300 tysięcy złotych” – zaznacza Bryl.
Atrakcję - według Bryl - niewątpliwie też stanowią w ofercie galerii dwa obrazy Rafała Olbińskiego, malarza, grafika i twórcy plakatów. Są to oleje, malowane akrylem na płótnie: „Rewersed” – wyceniony na 132 tysiące zł i „Nights and Days” – na 115 tys. zł.
Kolejnym nazwiskiem, które można znaleźć w galerii Agry-Art, jest Jerzy Duda-Gracz, malarz, grafik i scenograf.
„To poruszające malarstwo sytuujące się pomiędzy ironią a czułością jest stale poszukiwane przez kolekcjonerów" – mówi Bryl. "Aktualnie mamy w galerii dwa obrazy z tzw. cyklu chopinowskiego +Pasym. Mazurek ES Moll+ oraz +Mazurek nr 4 ES Moll+". Na obu pracach znajduje się podpis „Chopinowi Duda Gracz”. Obrazy te były eksponowane, m.in. na wystawie w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
„Wielki, niezgłębiony świat wyobraźni charakteryzuje dzieła Zdzisława Beksińskiego – artysty fantastycznego, którego twórczością w coraz większym stopniu, co ciekawe, interesują się ludzie młodzi” - zaznacza Bryl i dodaje, że obrazy tego mistrza także są w kolekcji galerii Agry-Art.
Najbliższa planowana aukcja Agry-Art odbędzie się 2 lutego 2023. (PAP)
Autorka: Anna Bernat
abe/ dki/