Prof. Zbigniew Wawer był inicjatorem i pomysłodawcą wielu nowatorskich projektów. Pamięć o nim jest dla nas żywa i będziemy kontynuować projekty rozpoczęte przez niego. To nasz obowiązek – mówi PAP p.o. dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie Marianna Otmianowska.
PAP: Wczoraj żegnaliśmy dyrektora Łazienek Królewskich prof. Zbigniewa Wawra. Odegrał ważną rolę w historii Państwa instytucji.
Marianna Otmianowska: 2022 r. kończymy w bardzo nostalgicznym nastroju. Jesteśmy pogrążeni w żałobie po odejściu wspaniałego człowieka, historyka i dyrektora Łazienek Królewskich. prof. Zbigniewa Wawra. Był on inicjatorem i pomysłodawcą wielu nowatorskich realizowanych tu projektów. Pamięć o nim jest dla nas żywa i będziemy kontynuować projekty rozpoczęte przez niego. To nasz obowiązek. Wraz z rozpoczynającym się wkrótce 2023 r. miał rozpoczynać nową, pięcioletnią kadencję. Szereg planów, które wyszły od niego będą przez nas realizowane. Rozpoczniemy ten rok nowym wydawnictwem, które pojawiło się kilka dni temu. To dwutomowa publikacja "Korespondencja Stanisława Augusta z Katarzyną II i jej najbliższymi współpracownikami", ważna pozycja opracowana przez prof. dr hab. Zofię Zielińską, przełożoną przez Krystynę Zaleską. Pojawiła się także ostatnia książka "Tobruk" prof. Wawra przygotowana wraz z Tadeuszem Kondrackim, Izabelą Prokopczuk-Runowską i Robertem Gretzyngierem. Od wczoraj, przy ogrodzeniu Łazienek od strony al. Ujazdowskich jest otwarta ostatnia wystawa plenerowa zaplanowana przez prof. Wawra i poświęcona armii gen. Władysława Andersa, będzie ją można oglądać do 12 stycznia.
PAP: Jakie wydarzenia kulturalne odbędą się w Łazienkach w nadchodzącym roku?
Marianna Otmianowska: Do 2 kwietnia będzie czynna niedawno otwarta wystawa pod tytułem "Od turnieju do karuzelu. Igrzyska rycerskie w nowożytnej Europie". Prezentujemy ją w budynku Stajni Kubickiego. W Pałacu na Wyspie chcemy zaprezentować wystawę pt. "Zwrot ku światłu" niezwykłego malarza, niemieckiego impresjonisty Maxa Liebermanna. Są to obrazy ze zbiorów w Dreźnie. Ważnym wydarzeniem wystawienniczym rozpoczętym jeszcze przez prof. Wawra jest ekspozycja obrazów Fridy Kahlo organizowana we współpracy z ambasadą Meksyku.
PAP: Łazienki Królewskie to nie tylko wystawy, ale także spektakle, projekty edukacyjne i inne działania w plenerze oraz wewnątrz zabytkowych obiektów. Co nowego wydarzy się w nadchodzącym roku?
Marianna Otmianowska: Chcę podkreślić, że będziemy kontynuować wizję profesora Wawra zawartą w misji naszej placówki "Muzeum Łazienki Królewskie - tu dzieje się historia" także w działaniach innych niż wystawy. Chcemy, by nasz zabytkowy ogród był nadal dostępny dla tysięcy zwiedzających, gości z Polski i z całego świata. Będziemy kontynuować działalność edukacyjną, m.in. edukację ekologiczną. W Starej Kordegardzie kontynuujemy projekt "Maluję" To miejsce utworzone do wspólnego doświadczania sztuki - poznawania, pobudzania wyobraźni i odczuwania "malarskości" świata, a także do zabawy dla całych rodzin z dziećmi.
We współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego będziemy kontynuowali długofalowe projekty m.in. "Darmowy listopad" oraz "Kultura dostępna". Są one dla nas bardzo ważne, bo właśnie dzięki nim możemy realizować naszą misję społeczną i edukacyjną. Planujemy duże wydarzenie - plenerowy spektakl "Noc listopadowa" Stanisława Wyspiańskiego. Poza tym w 2023 r. będziemy kontynuować inne projekty związane z teatrem, spektaklami, jednak dziś nie chcę jeszcze zdradzać szczegółów. Mam nadzieję, że będą to atrakcyjne niespodzianki.
Rozmawiał Maciej Replewicz
Muzeum Łazienki Królewskie to letnia rezydencja Stanisława Augusta, ostatniego króla Polski. Początki założenia sięgają XVII w., gdy na zlecenie Stanisława Herakliusza Lubomirskiego wybudowano tu pawilon ogrodowy z łaźnią.
Tworzą ją historyczne ogrody oraz zabytkowe obiekty: Pałac na Wyspie, jeden z najcenniejszych polskich zabytków w stylu klasycystycznym, Stara Oranżeria, w której znajdują się Królewska Galeria Rzeźby z gipsowymi kopiami najsłynniejszych rzeźb starożytnego świata, Galeria Rzeźby Polskiej z pracami najwybitniejszych polskich artystów, Teatr Królewski, Pałac Myślewicki, Biały Dom i Amfiteatr.
Muzeum Łazienki Królewskie jest instytucją kultury. Od 1 stycznia 2018 r. częścią Muzeum Łazienki Królewskie stało się Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Obie placówki połączone zostały w jedną instytucję kultury pod nazwą Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie z Oddziałem Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa.(PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ pat/