Ponad 1,2 mln pielgrzymów przybyło w ub.r. do sanktuarium pasyjno–maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Rok wcześniej było ich ok. 1 mln. Po wybuchu wojny na Ukrainie schronienie znalazło tu 360 osób uciekających przed rosyjską agresją – podaje w sobotę PAP sanktuarium.
Rzecznik kalwaryjskiej wspólnoty bernardyńskiej, która opiekuje się sanktuarium, o. Tarsycjusz Bukowski, powiedział w sobotę PAP, że w 2021 roku peregrynowało tu około 1 mln wiernych, a w „covidowym” 2020 r. 314 tys. pątników. Przed pandemią sanktuarium odwiedzało rocznie ok. 1,8 mln wiernych.
„W minionym roku w sanktuarium odbyły się wszystkie tradycyjne obchody, które na czas dwuletniej pandemii były odwołane lub sprawowane w okrojonej formie. Dwa największe odpusty – Wielki Tydzień z Misterium Męki Pańskiej oraz Odpust Wniebowzięcia NMP, a także Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej, zgromadziły na modlitwie wielotysięczne rzesze wiernych” – powiedział o. Tarsycjusz.
W 2022 r. w grupach zorganizowanych pielgrzymowało ponad 93,2 tys. osób, z czego 1219 osób to pątnicy z zagranicy. „Najwięcej zagranicznych pielgrzymów przybyło z Włoch, Francji, Hiszpanii, Niemiec i Ukrainy. Kalwaryjskie centrum informacji zanotowało również grupy m.in. z Zimbabwe, Indii czy Japonii” – podał rzecznik.
Na obchody Wielkiego Tygodnia przybyło do Kalwarii Zebrzydowskiej 111 tys. wiernych. Podczas sierpniowych uroczystości odpustowych sanktuarium odwiedziło 110 tys. pielgrzymów. Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej zgromadziła 65 tys. osób.
„Ważnym wydarzeniem w sanktuarium było spotkanie prowincjałów i gwardianów Konferencji Północno i Południowo–Słowiańskich z generałem Zakonu Braci Mniejszych, o. Massimo Fusarellim” – dodał o. Tarsycjusz.
Wśród tradycyjnych pielgrzymek peregrynowały m.in. rodziny diecezji bielsko–żywieckiej, pielgrzymka konna i zaprzęgów konnych, a także po raz pierwszy górali i lachów.
Jak zaznaczył o. Tarsycjusz, po wybuchu wojny na Ukrainie w sanktuarium znalazło schronienie ponad 360 osób uciekających przed rosyjską agresją. „Odbywała się także stała modlitwa o pokój i specjalne nabożeństwa, szczególnie to w łączności z papieżem Franciszkiem, podczas którego zawierzył Rosję i Ukrainę niepokalanemu sercu Maryi” – wskazał duchowny.
Rzecznik przypomniał też, że w 2022 r. kontynuowana była realizacja projektu „Dziedzictwo Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej na szlaku UNESCO”, który jest współfinansowany w ramach Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014-2021. Zakłada on renowację ośmiu kaplic znajdujących się na dróżkach oraz remont i przystosowanie do celów edukacyjnych i kulturalnych trzech zabytkowych budynków przyklasztornych.
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej zostało ufundowane na początku XVII w. przez rodzinę Zebrzydowskich. Od początku opiekują się nim Bernardyni. Równolegle z klasztorem wybudowano dróżki przypominające kompozycją miejsca święte w Jerozolimie. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ mok/