Historyk dziejów najnowszych prof. Andrzej Friszke o zmarłym w poniedziałek b. premierze Tadeuszu Mazowieckim:
"Rola Tadeusza Mazowieckiego w historii Polski była znaczna przez parę dziesięcioleci. W polityce pojawił się już w połowie lat 50. Wielką rolę odegrał w latach 70. jako jeden z liderów rodzącej się opozycji demokratycznej, a następnie - szef doradców Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej, współautor Porozumień Sierpniowych w 1980 r. Najpewniej bez jego rady, tych porozumień by nie było.
Prof. Friszke o Tadeuszu Mazowieckim: "Był to polityk mądry, o szerokich horyzontach. Myślał kategoriami długich lat, a nie najbliższych wyborów. Dążył do budowania jedności narodu, powagi państwa. Był mężem stanu".
Ukoronowaniem jego drogi politycznej było stanowisko premiera. Położył wtedy fundamenty pod politykę III Rzeczypospolitej, państwa wolnego i demokratycznego.
Dziś jego rola jest niedoceniona. Większość społeczeństwa nie pamięta jego zasług obok bardzo dramatycznych realiów tamtego czasu - gigantycznego kryzysu gospodarczego, niewypłacanych pensji, wielkiej inflacji sięgającej 40 proc. w skali roku, a także podzielonego świata. W tych skomplikowanych warunkach rząd Mazowieckiego kładł fundamenty pod transformację demokratyczną, wybory samorządowe, politykę zagraniczną, skrócenie zależności od Związku Radzieckiego, budowanie mostów na Zachód.
Był to polityk mądry, o szerokich horyzontach. Myślał kategoriami długich lat, a nie najbliższych wyborów. Dążył do budowania jedności narodu, powagi państwa. Był mężem stanu". (PAP)
wmk/ ls/ mag/