22.05.2009 Warszawa (PAP) - Zbiórka relacji, zdjęć i pamiątek uczestników kampanii wyborczej '89 roku, spotkania z bohaterami tamtych wydarzeń, rozstrzygnięcie konkursu na plakat rocznicowy - to tylko niektóre elementy akcji "Niespodzianka 2009". Upamiętni ona wybory z 1989 roku. Rozpocznie się 23 maja, a zakończy 7 czerwca.
Jak powiedział Henryk Wujec, który podczas konferencji reprezentował "Inicjatywę Razem '89", różnorodne organizacje pozarządowe zrzeszone w ramach "Inicjatywy" porozumiały się w sprawie wspólnego zorganizowania obchodów 4 czerwca, które będą niezależne od uroczystości na szczeblu państwowym.
Organizacje chciały umożliwić uczestnictwo w uroczystościach wszystkim, głównie osobom z małych miasteczek - kontynuował Wujec. Okazało się, że ludzie odczuwają ogromną potrzebę uczestnictwa w tego typu wydarzeniach, dlatego organizacją obchodów objęto również Warszawę.
Akcja "Niespodzianka 2009" swoją nazwę zawdzięcza warszawskiej kawiarni, w której działał sztab wyborczy Komitetu Obywatelskiego Solidarność. Kawiarnia mieściła się przy Placu Konstytucji. Ponieważ nie istnieje ona od lat, to organizatorzy postanowili atmosferę tamtych dni odtworzyć w siedzibie pobliskiej InfoQltury.
Jak podkreślił pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. utworzenia Muzeum Kultury, Wojciech Borowik, niezwykle ważnym elementem "Niespodzianki 2009" będzie zbiórka zdjęć dokumentów i relacji uczestników kampanii wyborczej z 1989 roku. Zebrane w ten sposób pamiątki będą stanowiły element ekspozycji przyszłego Muzeum Komunizmu. Zostaną również wydane w specjalnej publikacji "Kampania oczami uczestników".
Jak wyjaśnił PAP Borowik, już teraz udało się zebrać około 30 relacji z pamiętnej kampanii wyborczej. Jest to ostatni moment, by zgromadzić informacje o tym wydarzeniu i w taki sposób podziękować jego uczestnikom.
Pamiątki będą zbierane przez cały czas trwania "Niespodzianki" w godzinach 10.00-16.00 w budynku InfoQultury przy Pl. Konstytucji 4.
"Niespodzianka 2009" zostanie zainaugurowana w sobotę 23 maja o godz. 15.00, obecność zapowiedzieli: prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz uczestnicy tamtych wydarzeń: Zbigniew Bujak i Jan Lityński.
W dniu rozpoczynającym "Niespodziankę 2009" warszawiacy będą mogli obejrzeć spektakl Teatru Ateneum pt. "Album Rodzinny". Kolejnym punktem będzie spotkanie po latach, którego elementem będą wspomnienia uczestników kampanii '89 i występy artystów. Stowarzyszenie Wolnego Słowa wraz z Biurem Edukacji przygotowało obszerny program edukacyjny dla młodzieży. 25 i 28 maja oraz 1 czerwca licealiści będą mogli spotkać się m.in. z Janem Lityńskim i Robertem Krzysztoniem.
We wtorek 26 maja odbędzie się seminarium dla nauczycieli historii i WOS o tym, w jaki sposób nauczać historii najnowszej. Z kolei 1 czerwca specjaliści zastanowią się nad pytaniem "Jaką tradycję +Solidarności+ przekazać młodym pokoleniom?".
W piątek 5 czerwca uczniowie z warszawskich szkół będą debatowali nad przebiegiem wydarzeń z 1989 roku. Młodzi warszawiacy będą mogli przedstawić swój obraz tamtych dni. Tego dnia zostanie rozwiązany konkurs na plakat rocznicowy, w którym brali udział uczniowie kółek plastycznych z różnych szkół w całej Polsce.
"Niespodzianka 2009" zakończy się 7 czerwca br. Specjalny program zaprezentuje tego dnia Jacek Fedorowicz, z krótkimi recitalami wystąpią m.in. Antonina Krzysztoń i Jacek Kleyff. Wszystkie wydarzenia, które odbędą się podczas "Niespodzianki 2009", zostaną uwiecznione w specjalnej publikacji. Wydana zostanie również broszura edukacyjna dla młodzieży pt. "Kampania 89". (PAP)
ekr/ tot/ gma/