Sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz i dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Łukasz Gaweł podpisali w poniedziałek w Warszawie porozumienie, dzięki któremu oferta portalu Kronik@ – Krajowego Repozytorium Obiektów Nauki poszerzy się o zbiory muzealne z platformy MNW.
Uroczystość podpisania umowy o współpracy w ramach projektu KRONIK@ - Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury odbyła się w siedzibie Muzeum Narodowego w Warszawie. Jak podkreślił obecny na uroczystości wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, KRONIK@ to "uzupełnienie, poszerzenie możliwości" tych wszystkich działań digitalizacyjnych, które kierowany przez niego resort realizuje od lat. Dodał, że program "jest także dowodem na współpracę różnych instytucji polskiego państwa".
"Dwa lata pandemii w jakimś sensie przyspieszyły te działania, bo uruchomiliśmy dodatkowe programy cyfryzacyjne. Przeniesienie kultury do rzeczywistości wirtualnej w tym czasie spowodowało, że w tej chwili mamy dodatkową publiczność. Można powiedzieć: mamy nowego widza w instytucjach kultury, w instytucjach pamięci, który po pandemii przyszedł w rzeczywistości realnej skonfrontować swoje doświadczenia z przeszukiwania internetu. My powołaliśmy kilka programów, zwiększyliśmy także finansowanie naszych instytucji, jeżeli chodzi o cyfryzację i faktycznie przez te dwa lata pandemii dodatkowo rozwijaliśmy ten obszar digitalizacji" - powiedział Gliński.
Szef MKiDN wspomniał m.in. o realizowanym od 2016 r. programie Kultura Cyfrowa i o programie operacyjnym Polska Cyfrowa. "KRONIK@ to dodatkowe repozytorium zwiększające dostęp, także zwiększające bezpieczeństwo dóbr kultury. To jest kolejne 20 mln zł zainwestowane ze środków europejskich i krajowych na rzecz polskiej kultury. Obecnie to jest ok. 16 mln obiektów zdigitalizowanych, dostępnych. Obliczamy - i to tak powiedziałbym dość ostrożnie - że w tych instytucjach, które współprowadzi czy prowadzi ministerstwo kultury, znajduje się mniej więcej 67 mln obiektów, które wymagają digitalizacji" - poinformował.
Sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz zaznaczył, że w XXI wieku "jest to niezwykle ważne, aby kultura, wspaniałe dziedzictwo polskie było dostępne dla wszystkich obywateli bezpłatnie w każdym miejscu na świecie". "Portal Kronika.gov.pl jest odpowiedzią na to zadanie, które przed nami kierownictwo naszego rządu stawia (...). Już ponad 16 mln obiektów jest dostępnych w naszym portalu. To pokazuje, że nie zatrzymujemy się, rozwijamy bardzo szybko nasz portal. Dzisiaj dołącza do nas perełka instytucjonalna, jeśli chodzi o muzea, jednostki kultury w naszym państwie, czyli Muzeum Narodowe w Warszawie" - stwierdził.
Według dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie Łukasza Gawła, cyfryzacja zbiorów umożliwia nie tylko "szerszy dostęp do dziedzictwa i do zbiorów", ale również "poszerzenie pola dyskusji". "Mówimy o zwiększeniu dostępności, o tych momentach, kiedy nie ma normalnej, pełnej dostępności do oryginalnych dzieł sztuki. Tego nas nauczyła pandemia. Ale z mojej perspektywy niezwykle istotne - jak przyjechałem do Warszawy, uświadomiłem to sobie szczególnie - jest kolejne narzędzie zachowywania dziedzictwa. Wiem, że to brzmi okrutnie, ale proszę pomyśleć: gdybyśmy mieli scyfryzowane dziedzictwo przed II wojną światową – wiem, że to jest zabawa intelektualna – o ile mniejsze straty poniosłaby polska kultura, która mogłaby dalej czerpać z tego dziedzictwa" - zwrócił uwagę. (PAP)
autorka: Daria Porycka
dap/ aszw/