Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich promuje na YouTube miasto prezentując filmy o ciekawostkach starego Jarosławia; można się z nich dowiedzieć np. skąd w XIX w. wyruszały dyliżanse pocztowe, czy w której aptece można zobaczyć 150-letnie popiersie Sokratesa.
Każdy z prezentowanych w internecie filmów z cyklu „Spacer po Jarosławiu" opowiada o jednym, wybranym miejscu w Jarosławiu z przełomu XIX i XX wieku.
„Z filmu można dowiedzieć się, jak zmieniło się miasto przez ostatnie 120 lat i poznać różne ciekawostki o jarosławskich zabytkach. Na nagraniach można podejrzeć także miejsca, do których zwykle nie ma wstępu, takich jak: wnętrza zabytkowych kamienic czy zakamarki muzealnych magazynów" - powiedział PAP Piotr Kaplita z Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.
Oglądając filmy można np. dowiedzieć się, w której z jarosławskich aptek znajduje się 150-letnie popiersie Sokratesa, w których kamienicach nadal można zobaczyć niezwykłe secesyjne malowidła, albo też z którego miejsca w XIX wieku wyruszały z Jarosławia dyliżanse pocztowe.
Konrad Sawiński, p.o. dyrektora jarosławskiego muzeum, powiedział PAP, że filmy cieszą się ogromnym zainteresowaniem w serwisie YouTube oraz mediach społecznościowych, a skala tego zainteresowania zaskoczyła nawet samych muzealnik.
„Bardzo się cieszymy z tak entuzjastycznego przyjęcia naszych filmów. Mam nadzieję, że uda nam się dotrzeć do jak największego grona mieszkańców i miłośników Jarosławia, którzy często nie zdają sobie sprawy, jakie skarby mają tuż przed oczami" - zauważa Sawiński.
Pomysł na cykl filmów prezentujących skarby Jarosławia zrodził się podczas przygotowywania wystawy czasowej „Pozdrowienie z Jarosławia", opowiadającej o mieście w ostatnich latach zaboru austriackiego.
Filmy zostały zrealizowane jesienią ubiegłego roku w ramach odbywającego się wówczas jarosławskiego festiwalu historycznego „Trzy Bramy".
Prace dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra - edycja 2022. (PAP)
autorka: Agnieszka Pipała
api/ mmu/