Marszałek Senatu Tomasz Grodzki otworzył w Senacie wystawę Jubileusz Mikołaja Kopernika w 550. rocznicę urodzin.
"To jest realizacja uchwały Senatu, która uznała rok 2023 Rokiem Kopernika w związku z 550. rocznicą jego urodzin. Wszyscy wiedzą o dziele Kopernika +O obrotach ciał niebieskich+, ale mało kto wie, że był on prekursorem ekonomii monetarnej. Napisał traktat, w którym po raz pierwszy w historii użył pojęcia, że +pieniądz gorszy wypiera pieniądz lepszy+, co do dziś w pracach wybitnych ekonomistów znajduje swoje echo" - powiedział marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki podczas uroczystego otwarcia wystawy.
"Kopernik był też lekarzem, kanonikiem, duchownym. To wszystko pokazuje, jak wielkim był człowiekiem, któremu przyszło żyć w skomplikowanych czasach. Wielkie umysły jak Mikołaj Kopernik czy Leonardo da Vinci były akceleratorami i generatorami postępu" - podkreślił, dodając, że "wystawa w Senacie będzie pokazana także w innych miejscach w naszej ojczyźnie, jak również poza jej granicami".
Wystawę z inicjatywy przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Kazimierza Michała Ujazdowskiego zorganizowało Polsko-Kanadyjskie Stowarzyszenie Biznesmenów i Profesjonalistów w Windsorze (Canadian Business and Professional Association of Windsor).
"Wystawa jest hołdem złożonym Mikołajowi Kopernikowi przez kanadyjską Polonię. 17 lutego rozpoczęły się obchody Roku Kopernika w Kanadzie. Od zeszłego roku przekazujemy bezpłatnie przedstawicielom Polonii w różnych krajach jej wersję elektroniczną w języku polskim, angielskim i francuskim. W ramach naszego projektu powstały już polskie i kanadyjskie znaczki pocztowe i pamiątkowe medale" - powiedział prezes Polsko-Kanadyjskiego Stowarzyszenia Biznesmenów i Profesjonalistów w Windsorze, Jerzy Barycki.
"W uchwale ustanawiającej rok 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika podkreślono, że był to prawdziwy człowiek renesansu – prawnik, urzędnik, dyplomata, lekarz, duchowny, doktor prawa kanonicznego, zajmował się również astronomią i astrologią, matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografią i filologią. Bywa też nazywany fizykiem i filozofem. W nauce światowej uważany jest za twórcę metody naukowej w dociekaniu prawdy. Najsłynniejsze dzieło Mikołaja Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium” wywołało jedną z najważniejszych rewolucji naukowych od czasów starożytnych, nazywaną przewrotem kopernikańskim" - czytamy na stronie internetowej Senatu.
"Senat Rzeczypospolitej Polskiej podejmując uchwałę w 550. rocznicę urodzin tego Wielkiego Polaka, chce po raz kolejny przypomnieć jego postać i zasługi, na stałe obecne w naszej społecznej świadomości. To przypomnienie ma na celu uświadomienie światowych zasług Polski i Polaków dla nauki oraz wzmocnienie współczesnych dążeń świata nauki i edukacji do podmiotowej obecności nauki w polskim życiu społecznym, gospodarczym i politycznym” – informuje izba wyższa parlamentu. (PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ dki/