Podkarpacka Komisja Filmowa (PKF) po raz siódmy zaprasza na cykl warsztatów filmowych CamOn! Uczestnicy szkolenia będą mieli okazję poznać najważniejsze etapy produkcji, od pomysłu na film, przez pracę na planie, po montaż i postprodukcję.
Jak poinformowała Jagoda Mazepa z PKF, założeniem programu jest praca stałej grupy filmowej złożonej z początkujących jak i bardziej zaawansowanych twórców mieszkających na Podkarpaciu.
„Członkowie realizują swoje fabularne lub dokumentalne projekty pod okiem doświadczonych i nagradzanych profesjonalistów z branży. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się jak napisać scenariusz, zorganizować plan filmowy, rozplanować sceny i ujęcia” – dodała.
Głównym punktem warsztatów będzie kilkudniowy plener na terenie Podkarpacia, gdzie uczestnicy spróbują swoich sił na planie filmowym, dzieląc pomiędzy siebie funkcje takie jak reżyser, operator, kierownik planu czy dźwiękowiec.
Zrealizowane w ramach warsztatów filmy będą prezentowane szerszej publiczności m.in. podczas premiery w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.
Jak podała Mazepa, warsztaty są skierowane do osób powyżej 16. roku życia, które mieszkają, uczą się lub pracują na Podkarpaciu.
„Zapraszamy reżyserów, scenarzystów, operatorów, producentów, dźwiękowców, aktorów, charakteryzatorów. Mile widziane są zarówno osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z filmem, jak i te bardziej doświadczone” – podkreśliła.
Zajęcia będą realizowane stacjonarnie w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie oraz w formie spotkań online. Program realizowany będzie od kwietnia do grudnia 2023.
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Rekrutacja odbywa się dwuetapowo. Więcej informacji o zasadach naboru i uczestnictwa znajduje się na stronie https://www.podkarpackiefilm.pl/pl/edukacja/camon-warsztaty-filmowe-2023
Jak zaznaczyła Mazepa, głównym kryterium naboru będą motywacja uczestnika, otwarcie na współpracę z grupą, dyspozycyjność oraz dotychczasowe doświadczenie filmowe.
„Ponieważ warsztaty opierają się w ogromnej mierze na samodzielnej pracy kursantów, zarówno indywidualnej jak grupowej, kluczowe jest regularne i aktywne uczestnictwo” – powiedziała.
Dokumenty zgłoszeniowe do I etapu rekrutacji są przyjmowane do 6 marca br.
W tym roku opiekunami grup będą Paweł Chorzępa – reżyser, operator, wykładowca w Zakładzie Realizacji Obrazu Telewizyjno-Filmowego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Maciej Cuske – reżyser i operator filmów dokumentalnych i fabularnych, który wykłada w Szkole Wajdy. (PAP)
Autor: Wojciech Huk
huk/ dki/