W piątek marszałek Sejmu Elżbieta Witek wraz z delegacją złożyła wieniec przy Mauzoleum Matki i Serca Syna oraz w Kaplicy Powstańców Styczniowych na cmentarzu na Rossie w Wilnie.
W piątek marszałek Sejmu przybyła do Wilna, gdzie wzięła udział w posiedzeniu litewskiego Seimasu. Następnie wraz z delegacją udała się na cmentarz na Rossie i złożyła tam wieńce przy Mauzoleum Matki i Serca Syna oraz w Kaplicy Powstańców Styczniowych.
"Jesteśmy na Rossie, miejscu bardzo symbolicznym. Przyjechaliśmy do Wilna też w wyjątkowym dniu, na co Litwini zwrócili uwagę i z czego się bardzo cieszą, że jesteśmy tutaj w rocznicę odzyskania przez nich niepodległości" - podkreśliła marszałek Witek na krótkim briefingu prasowym.
Zwracała uwagę, że Polacy i Litwini mają wspólną tradycję, wspólną przeszłość i bardzo wiele nas łączy. "I takie spotkania, zarówno na szczeblu przewodniczących parlamentów, ale także tych posłów, którzy działają w Grupie Polsko-Litewskiej i Litewsko-Polskiej są naprawdę bardzo potrzebne, bo dyplomacja parlamentarna może odegrać w tych najtrudniejszych czasach w jakich przyszło nam żyć ogromna rolę" - podkreśliła Elżbieta Witek.
Zaznaczyła, że podczas wizyty w Wilnie odbędzie kilka spotkań m.in., z prezydentem Litwy Ginatasem Nausedą i premier Ingridą Szimonyte. "Mamy również zaproszenie na spotkanie z Polakami w ambasadzie i na spotkanie w ramach Grupy Przyjaźni Litewsko-Polskiej" - powiedziała marszałek Sejmu.
Wyraziła też zadowolenie z tego, że "w tych dramatycznych momentach, które dzieją się obecnie na świecie, między Polską a Litwą nie ma żadnych różnić w spojrzeniu na kwestie bezpieczeństwa i współpracy nie tylko dziś, ale także w przyszłości".
Marszałek Witek podczas swojej wizyty na Litwie w piątek spotka się z przewodniczącą litewskiego Sejmu Viktoriją Czmilyte-Nielsen oraz z premier Ingridą Szimonyte, a także z Polakami mieszkającymi na Litwie. W sobotę, drugiego dnia wizyty, marszałek Sejmu spotka się z prezydentem Litwy Ginatasem Nausedą, weźmie też udział w obchodach przypadającej 11 marca rocznicy odzyskania przez Litwę niepodległości.
Litwa ogłosiła niepodległość 11 marca 1990, jako pierwsza z republik rozpadającego się Związku Radzieckiego. W reakcji na deklarację niepodległości do Wilna wkroczyły wojska sowieckie. Symbolem walki o niepodległość Litwy stała się wspomniana przez marszałek Witek obrona przez cywilów wileńskiej wieży telewizyjnej, transmitującej litewskie programy, oraz budynku parlamentu w styczniu 1991. W wyniku szturmu radzieckich żołnierzy 13 stycznia zginęło 15 osób, w tym 14 obrońców, a ponad 600 zostało rannych. Ostatecznie Sowieci opuścili Litwę w sierpniu 1991, gdy w Moskwie załamał się pucz Janajewa.(PAP)
z Wilna Edyta Roś
ero/ kgod/