To będzie współpraca polsko-ukraińska na wspólnym froncie literackim, wierzymy, że i tutaj razem zwyciężymy – mówił ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz podczas wtorkowej konferencji prasowej Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, na których Ukraina będzie Gościem Honorowym.
Ukraina będzie Gościem Honorowym Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, które rozpoczną się 25 maja. Wydarzenie odbędzie się na terenie Pałacu Kultury i Nauki.
Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz, zwrócił uwagę na trudną sytuację ukraińskich wydawców podczas wojny. "Ukraińscy wydawcy funkcjonują w bardzo trudnych warunkach" - mówił dziękując ukraińskim wydawcom, że mimo wojny popularyzują polską literaturę na świecie.
Poinformował, że w tegorocznych targach weźmie udział ponad 40 wydawców z Ukrainy. "Zachęcamy polskich wydawców do wsparcia wydawców ukraińskich, do dobrej współpracy na tym wspólnym froncie literackim, ponieważ dla nas jest to też walka. Wierzymy, że i tutaj razem zwyciężymy" - mówił. "Jako Ukraińcy chcemy, aby nasze książki stawały się coraz bardziej popularne na świecie, żeby autorzy ukraińscy byli czytani w językach obcych". Dodał, że sporo książek zostało już przetłumaczonych przez polskich tłumaczy, co, zdaniem Zwarycza, jest wyrazem solidarności. Dodał, że projekt tłumaczenia ukraińskich książek na inne języki odbywa się pod patronatem Pierwszej Damy Ukrainy Oleny Zelenskiej.
Na targach odbędzie się polsko-ukraiński festiwal "Siła Słowa – literackie dialogi polsko-ukraińskie". Dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski powiedział, że festiwal został zaplanowany na cztery dni targów. "To będzie przynajmniej 15 spotkań, rozmów pisarzy, twórców, dziennikarzy, intelektualistów z Polski i Ukrainy. Łącznie w projekcie weźmie udział przynajmniej 50 osób. Tematyka będzie zróżnicowana - od przenikania się literatury i historii np. doświadczenia dekomunizacji po przyszłość relacji polsko-ukraińskich" - podał.
Swoją obecność na targach zapowiedzieli tacy ukraińscy pisarze jak Jurij Andruchowycz, Ostap Sływynski, Jurij Wynnyczuk, Switłana Taratorina, Kateryna Babkina czy Hałyna Kruk. Pisarkom i pisarzom z Ukrainy w spotkaniach towarzyszyć będą polscy pisarze m.in.: Andrzej Sapkowski, Jakub Małecki, Justyna Bednarek, Bohdan Zadura, Paweł Sołtys i Rafał Kosik.
Jednak, jak tłumaczył Jaworski, "niestety z powodu wojny organizatorzy do samego końca nie będą wiedzieć, kto z Ukrainy przyjedzie na targi". Zwrócił uwagę, że "mężczyźni bez odpowiedniej zgody nie mogą wyjechać z kraju. Stąd też utrudnione jest zapraszanie gości z Ukrainy, którzy mieliby brać udział w panelach polsko-ukraińskich".
Dyrektor Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie Jacek Oryl powiedział, że w tym roku w targach uczestniczyć będzie blisko 500 wystawców z Polski i 14 innych krajów. Poza Ukrainą będą to Austria, Azerbejdżan, Chiny i Tajwan, Francja, Hiszpania, Indie, Islandia, Korea Płd., Niemcy, Norwegia, Rumunia, Słowacja i Włochy.
Dyrektor Ukraińskiego Instytutu Książki Oleksandra Koval powiedziała, że obecnie instytut przez wojnę nie dostaje dużych dotacji od państwa. "Co zrozumiałe, cały budżet jest kierowany na potrzeby armii, odbudowę Ukrainy i pomoc ludziom" - tłumaczyła. "Pomimo tych trudności w tym roku otrzymaliśmy budżet na kontynuację tłumaczeń literatury ukraińskiej na różne języki. Lada chwila ogłosimy konkurs i mam nadzieję, że dużo zgłoszeń wpłynie od wydawców polskich. Mam nadzieję, że to poskutkuje większą znajomością książek ukraińskich w Polsce" - dodała.
Targom towarzyszy festiwale, strefy tematyczne i wydarzenia branżowe, m.in.: Festiwal Komiksowa Warszawa, Festiwal Kryminalna Warszawa, Dzień Reportażu z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury dla Dzieci "Ojce i dziatki", Konferencja "Czytelnictwo dla Demokracji".
Podczas Targów poznamy laureatów nagród: IKARA – nagrody Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie i PTWK dla autora, 63. Konkursu PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2022, 14. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody Magellana w konkursie na "Najlepsze publikacje turystyczne", Konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa, Nagród "Nowej Fantastyki", Konkursu ACADEMIA na najlepszą książkę akademicką i naukową oraz konkursu "Piórko 2023. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci".
Targi odbędą się w dniach 25-28 maja 2023 roku w Pałacu Kultury i Nauki i na Placu Defilad, przed wejściem głównym do PKiN i od strony Kinoteki. "W 2023 roku planujemy znacząco powiększyć powierzchnię targów, szczególnie we wnętrzach Pałacu Kultury i Nauki. Do dyspozycji wystawców oddamy dwie kondygnacje Pałacu Kultury i Nauki – wszystkie sale drugiego, a także – co będzie przyszłoroczną nowością – większość sal czwartego piętra PKiN. Niektóre z tych sal nie były dotąd wykorzystywane do celów programowych targów książki. Sale przeszły gruntowną renowację i niektóre z nich wyglądają olśniewająco" - zapowiadają organizatorzy.
Szczegółowe informacje można znaleźć pod adresem https://targiksiazkiwarszawa.pl/
Materiał wideo dostępny jest na https://wideo.pap.pl/videos/67466/ oraz na PAP.PL https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1565411%2Cmiedzynarodowe-targi-ksiazki-w-warszawie-zapowiedz-wideo.html(PAP)
Autor: Olga Łozińska
oloz/ aszw/