Konferencja pt. „Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Kanału Augustowskiego” zainaugurowała w piątek obchody 200-lecia rozpoczęcia budowy tego obiektu. W sobotę odbędzie się piknik z tej okazji oraz rozpocznie sezon turystyczny.
Rok 2023 to rok jubileuszu, 200-lecia powstania zabytkowego Kanału Augustowskiego, który - przez jeziora - łączy rzekę Biebrzę z rzeką Niemen. Pod nadzorem konserwatora zabytków obiekt przechodzi systematyczne remonty.
„Cały czas poprzez remonty śluz, jazów i innych obiektów utrzymujemy kanał w dobrym stanie technicznym, tak aby można było z niego bezpiecznie korzystać. W tym roku będzie nowe oznakowanie nawigacyjne, zgodne z europejskimi standardami” – powiedział prezes PGW Wody Polskie Krzysztof Woś.
Główne obchody 200-lecia kanału zostały zorganizowane w piątek w Augustowie przez Wody Polskie, z udziałem konserwatora zabytków, samorządów oraz przedstawicieli ministerstwa infrastruktury. W piątek od popołudnia do wieczora odbywa się konferencja: "Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Kanału Augustowskiego".
Podczas spotkania mówcy rozmawiają o przyczynach powstania Kanału Augustowskiego, o tym jaką miał pierwotnie funkcję i dlaczego wciąż jest tak cennym obiektem na mapie północno-wschodniej Polski. Podczas konferencji trwa też rozmowa o perspektywach rozwoju i znaczeniu kanału dla okolicznych gmin.
Planowana jest też wystawa archiwalnych zdjęć kanału autorstwa Władysława Paszkowskiego. W sobotę odbędzie się piknik dla mieszkańców i turystów z okazji obchodów 200-lecia. Wody Polskie rejsem statku Żeglugi Augustowskiej oficjalnie rozpoczną sezon turystyczny.
„Naszym celem jest to, żeby popularyzować, rozwijać ten region, to co jest najpiękniejszą atrakcją Augustowa i Podlasia, a więc cała turystyka wodna” – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
Wiceszef resortu infrastruktury poinformował o planach połączenia Kanału Augustowskiego m.in. z Wielkimi Jeziorami Mazurskimi i drogami wodnymi w jeden wielki szlak żeglugi turystycznej.
„Ta koncepcja którą chcemy stworzyć, zrealizować połączenie wielkich jezior całego pojezierza Mazur wschodnich, zachodnich i centralnych w jeden wielki akwen turystyczny. To jest dla nas najważniejszy cel. Stworzymy unikatowy system dróg wodnych, atrakcję światową. Myślę, że tym przyciągniemy bardzo wiele osób, tych wodniaków. Stworzymy ogromną szansę dla turystyki wodnej w Polsce” – dodał Gróbarczyk.
Kanał jest unikatowym w skali Europy zabytkiem budownictwa wodnego, polskiej myśli hydrotechnicznej. Powstał w XIX w., ma 101 km długości, z czego 80 km jest w Polsce, pozostała część znajduje się na Białorusi. Kanał łączy rzeki przez 12 jezior augustowskich - ma 18 śluz, z czego w Polsce jest 14. Był budowany od 1825 do 1839 roku. (PAP)
Autor: Jacek Buraczewski
bur/ mmu/