Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, miejska instytucja kultury otwarta we wrześniu 2021 roku, zostało zgłoszone do przyszłorocznej nagrody Europejskiego Muzeum Roku. Główne zadania placówki to upamiętnianie, badanie, dokumentowanie i upowszechnianie wiedzy o losach osób zesłanych na Syberię.
Nagroda EMYA (European Museum of the Year Award) to prestiżowe wyróżnienie dla muzeów europejskich przyznawane przez Europejskie Forum Muzeów (EMF) od 1977 roku. Jej celem jest docenienie najważniejszych wydarzeń w europejskim sektorze muzealnym i zachęcenie do wprowadzania innowacji w muzeach.
"Latem dowiemy się, czy jesteśmy na pierwszej, tzw. długiej liście nominowanych, którzy będą odwiedzani przez przedstawicieli Europejskiego Forum Muzeów oraz Rady Europy. Zobaczymy, czy to, co proponuje Muzeum Pamięci Sybiru, szczególnie w kontekście wydarzeń, które mają miejsce za naszą wschodnią granicą, wpisuje się w dokumentowanie zbrodni dokonywanych przez Rosję i zostanie ocenione pozytywnie" - mówił we wtorek na konferencji prasowej zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.
"Tematyka poruszana w MPS jest niezwykle aktualna - agresja Rosji na obywateli innego kraju. Musimy o tym pamiętać, musimy czcić bohaterów, którzy zostali wywiezieni na Sybir" - dodał pomysłodawca zgłoszenia tego muzeum, członek Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, podlaski poseł PO Krzysztof Truskolaski.
Dyrektor MPS prof. Wojciech Śleszyński potwierdził, że wniosek został już złożony. Podkreślił, że w momencie otwarcia było to muzeum historyczne. Przypominał, że z miejsca, gdzie zlokalizowana jest ta placówka, w 1940-41 roku odjeżdżały na Wschód transporty wywożonych na Syberię. "To jest bez wątpienia najważniejsze miejsce w obecnych granicach państwa polskiego, opowiadające o zbrodniach sowieckich lat 40. XX wieku. Ale dzisiaj wystawa w muzeum nabrała wyjątkowego znaczenia. To o czym opowiadamy, sprzed 80 lat, niestety dzisiaj powtarza się także na Ukrainie" - powiedział.
"Złożenie tego wniosku jest przypomnieniem naszym kolegom z Europy, że nie możemy o tym zapominać. A my, jako Muzeum Pamięci Sybiru, mówiliśmy, mówimy i będziemy o tym przypominali" - dodał Śleszyński.
W docelowej siedzibie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku oficjalnie otwarto 17 września 2021 roku. Jego wystawa stała, o powierzchni ok. 2 tys. m kw., przedstawia historię polskiej obecności na Syberii - od carskich zsyłek w głąb Rosji, po represje i zbrodnie sowieckie, w tym deportacje na Wschód. W muzeum jest ok. 5 tys. eksponatów. Placówka prowadzi także działalność naukową.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ pat/