Wystawę poświęconą nieżyjącym biskupom radomskim oraz hierarchom kościelnym wywodzącym się z ziemi radomskiej, którzy zasłużyli się dla Kościoła i Polski, przygotowało Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Wernisaż wystawy "Aby ślady ich stóp przetrwały. Biskupi ziemi radomskiej" odbędzie się we wtorek. Zasadnicza część ekspozycji poświęcona jest zmarłym biskupom posługujących w diecezji radomskiej ustanowionej w 1992 r. przez św. Jana Pawła II. Są to biskupi diecezjalni Edward Materski, Jan Chrapek i Zygmunt Zimowski oraz biskupi pomocniczy Adam Odzimek i Stefan Siczek. Na wystawie pokazane zostaną pamiątki po zmarłych ordynariuszach, m.in. insygnia biskupie lub rzeczy osobiste związane z ich posługą.
"Zgodnie z tytułem ekspozycji, chcemy ocalić od niepamięci ważne postacie w historii ziemi radomskiej i diecezji radomskiej, nie tylko najnowszej, ale też z dalekiej przeszłości" – powiedział kurator wystawy ks. dr Michał Krawczyk.
Tytuł wystawy nawiązuje do maksymy życiowej tragicznie zmarłego w 2001 r. biskupa Jana Chrapka: "Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały cię". Biskup Jan Chrapek był ordynariuszem diecezji radomskiej w latach 1999-2001. Zginął 18 października 2001 r. w wypadku samochodowym w miejscowości Siekluki k. Białobrzegów. Był inicjatorem wielu charytatywnych przedsięwzięć na terenie diecezji radomskiej, m.in. jadłodajni dla ubogich, banku żywności, czy pionierskich w tym czasie - badań mammograficznych wykonywanych w mammobusie, który docierał do najdalszych zakątków diecezji.
Na wystawie zaprezentowane zostaną również sylwetki hierarchów kościelnych wywodzących się z ziemi radomskiej i terenu obecnej diecezji radomskiej, którzy odegrali istotną rolę w historii Polski i Kościoła. To m.in. bp Iwo Odrowąż (ur. około 1160 prawdopodobnie w Końskich, zm. 21 lipca 1229 r. w Modenie) – kanclerz Leszka Białego (1206-1218) i biskup krakowski (od 1218); bp Jan Prandota (ur. ok. 1200 r. w Białaczowie, zm. 20 września 1266 r. w Krakowie) - biskup krakowski od 25 maja 1242 r., kanonik kolegiaty sandomierskiej; kardynał Zbigniew Oleśnicki (ur. 5 grudnia 1389 r. w Siennie, zm. 1 kwietnia 1455 w Sandomierzu – biskup krakowski w latach 1423–1455, od 1449 r. pierwszy kardynał narodowości polskiej, protoprezbiter Kolegium Kardynalskiego w latach 1452–1455, doradca Władysława II Jagiełły i Władysława III Warneńczyka.
Odrębną częścią wystawy jest zestaw 30 plansz poświęconych biskupom diecezji radomskiej. "Pokażemy fotografie biskupów wykonane przez artystę fotografika Wojciecha Stana. Zdjęcia będą opatrzone cytatami z nauczania i listów pasterskich ordynariusz diecezji radomskiej" – powiedział kurator wystawy.
Jak podkreślił dyr. radomskiego muzeum Leszek Ruszczyk, wystawa jest częścią obchodów 100-lecia placówki. "Chcemy w ten sposób spłacić dług wobec ks. Jana Wiśniewskiego - znanego radomskiego kolekcjonera sztuki, którego darowizna była początkiem kolekcji naszego muzeum" – powiedział Ruszczyk. (PAP)
autorka: Ilona Pecka
ilp/ amac/