W Noc Muzeów swoją działalność rozpocznie Pokój na Lato – sezonowy pawilon kulturalno-rekreacyjny Muzeum Powstania Warszawskiego. W tym dniu wystąpi L.U.C. & Rebel Babel Ensemble z gościnnym udziałem Krystyny Prońko i Adiego Nowaka.
Jak co roku Pokój na Lato został usytuowany na skarpie przy Muzeum Powstania Warszawskiego. "Do czasów Powstania Warszawskiego w tym miejscu znajdował się magazyn z towarami kolonialnymi. Mamy w naszym archiwum relacje Powstańców Warszawskich, z których możemy dowiedzieć się, że wyprawiali się oni w to miejsce po cukier czy resztki towarów, które jeszcze w tym magazynie się znajdowały" – powiedział PAP dyrektor MPW Jan Ołdakowski. Drewniany pawilon Pokój na Lato stanął wśród topól i oliwników, które zostały posadzone po wojnie w miejscu ruin magazynu.
W tym roku myślą przewodnią Pokoju na Lato jest odbudowa. "Skupiamy się zarówno na odbudowie architektury, jak i na odbudowie wspólnoty po pandemii. Chcemy zachęcić warszawiaków oraz turystów do wspólnego spędzania czasu" – powiedział Jan Ołdakowski.
Swoją działalność Pokój na Lato rozpocznie w Noc Muzeów, 13 maja, o godz. 21.30, koncertem rapera Łukasza L.U.C. Rostkowskiego oraz Orkiestry Rebel Babel Ensemble z gościnnym udziałem Krystyny Prońko i Adiego Nowaka. Będzie to także warszawska premiera płyty "Dialog 2". Koncert będzie miał formę show, w którym hip-hop, jazz i world music łączą się z efektami i sztuczkami cyrkowymi.
W tym sezonie na skarpie przy Muzeum Powstania Warszawskie wystąpi również Błażej Król, a także Anieli oraz duet Matylda/Łukasiewicz z materiałem ze swojej wspólnej płyty. W Pokoju na Lato odbywać się będą także liczne warsztaty kulinarne, plastyczne oraz zero waste, jak również weekendowe zajęcia jogi. Ponadto zaplanowane są spotkania z psycholożką Joanną Flis oraz nauka prostych technik medytacyjnych pod okiem Anny Matusiak-Wekiery.
Organizatorem Pokoju na Lato jest Instytut Stefana Starzyńskiego – oddział Muzeum Powstania Warszawskiego. "To oddział, którego najważniejszym zadaniem jest wzorowanie się na prezydencie Warszawy Stefanie Starzyńskim. Wyobrażamy sobie, co mógłby on robić, gdyby żył w dzisiejszej Warszawie. Nawiązujemy do jego pomysłów na Warszawę, m.in. do akcji +Warszawa w kwiatach+, a także do dyskusji o warszawskiej architekturze oraz pisaniu przewodników i bedekerów po stolicy. Chcemy robić takie rzeczy, które sprawią, że warszawiacy jeszcze bardziej pokochają swoją metropolię" – podkreślił dyrektor MPW.
Inauguracja tegorocznego Pokoju na Lato nie jest jedyną atrakcją, jaką z okazji Nocy Muzeów przygotowało Muzeum Powstania Warszawskiego. Jak co roku na zwiedzających czeka także ekspozycja stała MPW. Specjalne programy placówka przygotowała również w swoich filiach.
W Fotoplastikonie Warszawskim na wystawie "Paryż Północy? Warszawa lat 30." zwiedzający zobaczą prace jednego z najwybitniejszych fotografów XX wieku – Henryka Poddębskiego. 48 trójwymiarowych zdjęć zabierze widzów w podróż do miasta, jakiego już nie ma. Gości zabawiać będą Warszawiaki – Trupa Teatralna, którzy wykonają własne interpretacje warszawskich szlagierów ulicznych.
Podczas Nocy Muzeów w piwnicach dawnego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego zobaczyć będzie można wystawę "Cele bezpieki. Areszt Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego 1945–1954". Po wojnie w tym miejscu komuniści więzili działaczy podziemia niepodległościowego, m.in. generała Augusta Emila Fieldorfa "Nila" i porucznika Jana Rodowicza "Anodę".
Już po raz dziewiąty Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza do parku Powstańców Warszawy na zwiedzanie wystawy plenerowej "Zachowajmy ich w pamięci". Ekspozycja przywraca pamięć o warszawiakach, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego. Dzięki prowadzonym kwerendom wystawa prezentuje na bieżąco aktualizowane dane. Na podświetlanych nocą kubikach widnieją imiona i nazwiska ofiar niemieckiego okupanta, a także ich data urodzenia oraz ostatnie miejsce pobytu lub zamieszkania. (PAP)
Autorka: Anna Kruszyńska
akr/ dki/