Spacery historyczne, zwiedzanie meczetu, zegara w bramie Pałacu Branickich – to niektóre z licznych atrakcji przygotowanych na Noc Muzeów w Białymstoku.
W białostockiej Nocy Muzeów uczestniczy ponad 20 różnych podmiotów: placówek kultury, uczelni, organizacji pozarządowych, przygotowano ponad 100 imprez.
W Muzeum Podlaskim w białostockim Ratuszu do północy można za darmo zwiedzać z przewodnikami wszystkie wystawy, m.in. z prezentacji na brytyjskim dworze z lat 1898–1929, eksponaty archeologiczne sprzed wieków z terenu Ukrainy, galerię malarstwa polskiego. Najmłodsi będą mogli sami w otwartej pracowni plastycznej zainspirować się tą galerią malarstwa i spróbować stworzyć własne dzieła. W Muzeum Historycznym można wziąć udział w zajęciach z recyklingu ubrań z nauką szydełkowania.
O 21.00 rozpocznie się spacer z historykiem Andrzejem Lechowskim "Szlakiem białostockich wodociągów". Spacer jest organizowany wspólnie ze spółką miejską Wodociągi Białostockie sp. z o.o., które są najstarszym w mieście przedsiębiorstwem komunalnym ze 133-letnią historią.
Na spacer historyczny można się też wybrać w Tykocinie, którym jest Pomnikiem Historii. Będzie to "Podróż artystyczna do lat 70-tych XX w. Tykocina z Ryszardem Rogalą". Będzie też wernisaż wystawy prac Ryszarda Rogali - artysty, architekta, który oprowadzi po ekspozycji.
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej koło Białegostoku zaprasza na otarcie wieczorem nowej wystawy "Zwierzęta w estetyce ludowej" o tym jak dawniej twórcy ludowi postrzegali zwierzęta na podlaskiej wsi: dzikie, hodowlane, ale też obecne w fantastyce. Będą pokazane tkaniny, rzeźby, makatki, oleodruki, a także pieczywo obrzędowe. Nowa wystawa będzie czynna do 30 lipca.
Sezon zaczyna Park Militarny Muzeum Wojska w Białymstoku. Miłośnicy militariów będą mogli dojechać do tego parku i wrócić bezpłatnym autobusem. Muzeum przygotowało pokazy grup rekonstrukcyjnych, pokazy ciężkiego sprzętu, dwie nowe wystawy czasowe: "Od koni do koni mechanicznych" oraz "Historia 10. Pułku Ułanów Litewskich i jego potomnych, miłośników kawalerii i historii – Szwadronu Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich".
Odwiedzający Park Militarny będą też mogli zobaczyć przekazany Muzeum Wojska przez Politechnikę Białostocką zabytkowy odrzutowy silnik turbinowy do napędu lekkiego samolotu szkolno-treningowego typu TS-11 "Iskra".
Uczestnicy Nocy Muzeów mogą obejrzeć meczet w Białymstoku, bo do programu imprezy przyłączyła się po raz pierwszy Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Białymstoku. Będzie można spotka się z Tatarami, zobaczyć wystawę o Tatarach w Polsce, zobaczyć pokaz kaligrafii arabskiej. Będą warsztaty tańca tatarskiego, pokazy parzenia kawy i herbaty.
Noc Muzeów to także okazja do obejrzenia panoramy Białegostoku z wieży kościoła Św. Rocha, z dachu gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej, z bramy przy Pałacu Branickich - w bramie można też zwiedzić zabytkowy zegar. Dostępne dla zwiedzających będą także piwnice Pałacu Branickich.(PAP)
autorka: Izabela Próchnicka
kow/ mok/