IX Festiwal Ekodzieło, łączący działania artystyczne z ekologią, rozpocznie się w poniedziałek w Bielsku-Białej – podali organizatorzy z Klubu Gaja. Jego prezes Jacek Bożek powiedział, że większość wydarzeń odbędzie się w parku będącym częścią bielskiego kirkutu.
Prezes Bożek powiedział, że w poniedziałkowe i wtorkowe przedpołudnia Klubu Gaja zaprosi uczniów z bielskich szkół do czynnej edukacji w Tajemniczym Ogrodzie, który powstał na nieużytku cmentarza żydowskiego.
„Podczas warsztatów z Benem Lazarem, wędrownym nauczycielem permakultury i opiekunem Ogrodu Gai na Podlesiu, młodzież dowie się jak wybrać kosę, przygotować ją do koszenia i pracować z nią w terenie. Razem z edukatorami Klubu Gaja uczestnicy poznawali będą zwyczaje pszczół i zobaczą pasiekę edukacyjną. (…) Wykonamy budki lęgowe dla ptaków i wiewiórek. Mówili też będziemy o inwazyjnych gatunkach roślin, które są niebezpiecznymi gośćmi w ogrodach. Wspólnie stworzymy instalację +Drzewo – Słowo – Wiatr+” – powiedział Jacek Bożek.
Bożek podkreślił, że ogród na żydowskim cmentarzu „stał się miejscem edukacji poprzez działanie, ale też refleksji i zadumy”. „Takie niezwykłe wyspy skupienia, dające nam możliwość wniknięcia w ważne dla nas sprawy, są nam niezbędne w czasach pośpiechu i niepewności. Edukacja dla przyszłości nie może opierać się tylko na suchych informacjach, ale powinna budować w nas emocjonalne związki z historią, kulturą czy przyrodą miejsc, w których żyjemy. Festiwal Ekodzieło umożliwia w szczególności młodym ludziom kontakt z żywą i konkretną edukacją w przestrzeni natury. To właśnie jest ekologia poprzez działanie ” – zaakcentował.
W poniedziałek wieczorem w ogrodzie Galerii Bielskiej BWA przy willi Sixta w centrum Bielska-Białej wysłuchać będzie można opowieści o drzewach tam rosnących, którą przygotował Jarosław Kasprzyk z Klubu Gaja.
Tegoroczny festiwal zwieńczy we wtorek wieczorem pokaz filmu „Lunana. Szkoła na końcu świata” w Gminnym Ośrodkiem Kultury „Promyk” w Bystrej. „Ta filmowa podróż do bhutańskiej wioski położonej w Himalajach została nominowana do Oscara. Obraz jest afirmacją życia w zgodzie z prawami natury, a także lekcją tego, co w życiu jest najważniejsze” – powiedział Bożek.
Festiwalowi Ekodzieło patronuje prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. Realizowany we współpracy z Gminą Wyznaniową Żydowską, Galerią Bielską BWA i domem kultury w Bystrej.
Umowę w sprawie stworzenia Tajemniczego Ogrodu została zawarta w maju 2021 roku. Gmina żydowska przekazała w bezpłatne użytkowanie na 30 lat niegrzebalną część kirkutu.
Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Jego członkowie angażują się m.in. w obronę przyrody praw zwierząt. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ dki/