Od czwartku 1 czerwca 2023 dotychczasowy Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie będzie funkcjonować pod nową nazwą Uniwersytet Jana Długosza i wejdzie do grona klasycznych uniwersytetów polskich.
Od czwartku 1 czerwca 2023 dotychczasowy Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie będzie funkcjonować pod nową nazwą Uniwersytet Jana Długosza.
Ustawę z 14 kwietnia 2023 r., zmieniającą nazwę uczelni na Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie, prezydent podpisał 1 maja 2023 r. Od 1 czerwca 2023 r. uczelnia będzie funkcjonować pod tą nazwą i wejdzie do grona klasycznych uniwersytetów polskich.
Uczelnia powstała w 1971 r. jako Wyższa Szkoła Nauczycielska, potem stała się Wyższą Szkołą Pedagogiczną, by następnie przekształcić się w Akademię Jana Długosza, obecnie jest Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Długosza.
Kadrę Uniwersytetu stanowi ponad 690 pracowników, w tym niemal 460 nauczycieli akademickich, 165 pracowników naukowo-dydaktycznych, w tej liczbie 50 profesorów tytularnych. Składa się z sześciu wydziałów: Humanistycznego, Nauk Społecznych, Prawa i Ekonomii, Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych, Nauk o Zdrowiu oraz Sztuki. Zainteresowani mogą studiować na niemal 50 kierunkach, do tego dochodzi blisko 40 studiów podyplomowych, można także podjąć prawie 50 kursów i szkoleń.
Rektorem uczelni od 2016 r. jest prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, kulturoznawca i literaturoznawca.
Patron uniwersytetu związany jest z regionem: urodził się w 1415 r. w Brzeźnicy (obecnie Nowa Brzeźnica), 30 km na północ od Częstochowy. Był duchownym, przeszedł do historii jako kronikarz i historyk, geograf, dyplomata, pierwszy heraldyk polski i wychowawca synów króla Kazimierza Jagiellończyka.(PAP)
Autor: Maciej Świerzy
mac/ mir/ joz/