Polska i Grecja powinny wykorzystać różne fora, w tym Parlament Europejski, do dochodzenia reparacji od Niemiec – stwierdzili politycy i prawnicy na międzynarodowej konferencji poświęconej prawnym aspektom dochodzenia odszkodowań i reparacji po zakończeniu konfliktów zbrojnych.
Jak stwierdził Leonidas Chrysanthopoulos, były ambasador Grecji w Warszawie, sprawa reparacji powinna być rozpatrywana nie tylko w ramach rozmów bilateralnych z Niemcami, ale też na forum różnych instytucji międzynarodowych. Wśród nich wymienił między innymi Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).
„Polska i Grecja muszą naciskać na Niemcy ze wszystkich stron: w Komisji Europejskiej, w Parlamencie Europejskim, nawet w OBWE” – powiedział w rozmowie z PAP Chrysanthopoulos. „Kolejnym krokiem powinna być taka konferencja, jak ta dzisiejsza, tylko zorganizowana w Niemczech. I być może nie poświęcona ściśle kwestiom prawnym, ale bardziej dostępna dla szerszej publiczności” – dodał.
Były prezydent Grecji Prokopis Pawlopulos stwierdził, że odpowiednim forum dla dyskusji nad kwestią reparacji byłby Parlament Europejski. Na ten temat mówił również prawnik prof. Notis Marias, który wygłosił przemówienie na temat zgłaszania petycji do Parlamentu Europejskiego w sprawie odszkodowań.
Według Mariasa w przeszłości nie udało się wnieść wniosku uczestników greckiego ruchu oporu przed Komisję Petycji PE, ale współdziałanie polsko-greckie może przynieść efekt w tym zakresie. Zwłaszcza że przyszłoroczna kampania przed wyborami do PE da pole do nagłośnienia sprawy reparacji.
Międzynarodowa konferencja „Post-conflict justice: opening legal paths” zorganizowana została przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Ambasadę RP w Atenach oraz Europejską Organizację Prawa Publicznego (EPLO). Uczestniczą w niej politycy, prawnicy i naukowcy z Polski, Grecji, Włoch i Serbii.
Z Aten Marcin Furdyna (PAP)
mrf/ tebe/