Potrzebujemy międzynarodowej współpracy w zakresie dochodzenia sprawiedliwości i odszkodowań dla ofiar konfliktów zbrojnych - oświadczył we wtorek w Atenach na międzynarodowej konferencji wiceminister spraw zagranicznych RP Arkadiusz Mularczyk.
Pojednanie ma miejsce przez dyskusję - stwierdził Mularczyk, otwierając konferencję poświęconą prawnym aspektom dochodzenia odszkodowań i reparacji po zakończeniu konfliktów zbrojnych.
Wiceminister spraw zagranicznych RP przypomniał, że w czasie II wojny światowej Niemcy popełniały zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości w Polsce, w Grecji i we Włoszech.
Jak dodał, celem tego typu międzynarodowych konferencji, jaka ma miejsce we wtorek w Atenach, jest stymulacja dyskusji, aby rozwiązywać problemy nierozwiązane do tej pory po II wojnie światowej.
Chodzi jednak nie tylko o dochodzenie sprawiedliwości dla ofiar przeszłych i teraźniejszych konfliktów, ale również tych, które będą miały miejsce w przyszłości – dodał pełnomocnik rządu RP ds. reparacji.
Mularczyk przypomniał, że Niemcy podpisały po II wojnie światowej szereg porozumień w sprawie reparacji, ale Polska, która była największą ofiarą wojny, nie była ich stroną.
Mularczyk przypomniał, że Niemcy podpisały po II wojnie światowej szereg porozumień w sprawie reparacji, ale Polska, która była największą ofiarą wojny, nie była ich stroną.
Wiceszef MSZ podkreślił wagę współpracy świata polityki, nauki i prawa dla szukania sprawiedliwości na arenie międzynarodowej.
Mularczyk zaznaczył, że ma nadzieję, iż jest to pierwsza z wielu tego typu konferencji.
Międzynarodowa konferencja „Post-conflict justice: opening legal paths” zorganizowna została przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Ambasadę RP w Atenach oraz Europejską Organizację Prawa Publicznego (EPLO). Uczestniczą w niej politycy, prawnicy i naukowcy z Polski, Grecji, Włoch i Serbii.
Z Aten Marcin Furdyna (PAP)
mrf/ mal/