Kościół katolicki w Polsce ponowi Akt poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Będzie to odpowiedź na prośbę biskupa kijowsko-żytomierskiego Vitalija Kryvytskiego SDB skierowaną do Kościoła w naszej ojczyźnie podczas 395. Zebrania Plenarnego KEP w Lidzbarku Warmińskim.
"Decyzją Episkopatu Polski, Akt poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi zostanie ponowiony w parafiach w całej Polsce w najbliższą sobotę, 17 czerwca, we wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny lub w niedzielę, 18 czerwca, podczas wszystkich mszy św." - poinformowało w komunikacie przekazanym PAP biuro prasowe KEP.
Wyjaśniono, że jest to odpowiedź na prośbę reprezentującego rzymskokatolicką Konferencję Episkopatu Ukrainy biskupa Vitalija Kryvytskiego skierowaną do Kościoła w Polsce podczas 395. Zebrania Plenarnego KEP, które obradował w dniach 12-14 czerwca br. w Lidzbarku Warmińskim.
Zgodnie z zatwierdzonym przez Kościół objawieniami w Fatimie w 1917 r. Matka Boże miała powiedzieć trójce portugalskich dzieci, że aby zapobiec wojnie, głodowi i prześladowaniu Kościoła oraz papieża, trzeba prosić o poświęcenie Rosji Jej Niepokalanemu Sercu i praktykować komunię św. wynagradzającą w pierwsze soboty miesiąca. Zapewniła, że jeżeli jej życzenia zostaną spełnione, to Rosja się nawróci i zapanuje pokój.
Papież Jan Paweł II, 25 marca 1984 r. dokonał w Rzymie aktu oddania świata i Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi. Rzymski akt spełnił, jak zapewniła jedna z wizjonerek s. Łucja, wszystkie postawione przez Matkę Bożą warunki.
W związku z wojną Rosji przeciwko Ukrainie, Konferencja Episkopatu Ukrainy obrządku łacińskiego poprosiła Stolicę Apostolską o zawierzenie Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Papież dokona tego Aktu w przypadającą 25 marca 2022 r. uroczystość Zwiastowania Pańskiego podczas nabożeństwa pokutnego w bazylice Świętego Piotra w Rzymie. W tym samym dniu odmówił tę samą modlitwę w Fatimie wysłannik papieski kard. Konrad Krajewski. W jedności z papieżem Akt ponowili także - zgodnie z apelem Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski – wierni Kościoła katolickiego w Polsce. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/