Twórczość wybitnego polskiego artysty o znaczeniu międzynarodowym – konceptualisty Ryszarda Waśki prezentuje Dom Aukcyjny Polswissart, Wystawa będzie dostępna dla publiczności od 21 czerwca.
„Prezentujemy malarstwo – małą część z rozległej i różnorodnej twórczości tego artysty” – powiedziała PAP Iwona Buechner-Grzesiak, prezes Domu Aukcyjnego Polswissart. „Tym razem nie planujemy aukcji kończącej wystawę. Chodzi nam przede wszystkim o pokazanie publiczności – ludziom +żyjącym sztuką+, kolekcjonerom, spektakularnych dzieł malarza. Pragniemy też, aby jego nazwisko kojarzyło się z naszym Domem Aukcyjnym, aby stał się on też +domem+ tego twórcy” – dodała Buechner.
„Waśko to artysta wolny. Żyje w systemach, lecz te zdają się nie mieć nań wpływu” – te słowa Hanny Wróblewskiej historyka sztuki, kurator, byłej dyrektor Zachęty przywołano w katalogu wystawy. „Waśko pozostaje +wolny od+, ale i +wolny do+. Jednakże absolutna wolność nie istnieje, bo nikt nie jest wolny od pamięci. I właśnie tę pamięć Ryszard Waśko tak dramatycznie performuje w swoich ostatnich obrazach” - oceniła Wróblewska.
Blisko czterdzieści obrazów znalazło się na wystawie. „Około trzydziestu wybraliśmy z pracowni malarza, tuż przed wernisażem artysta przywiózł jeszcze około dziesięciu swoich prac, tak że mamy jeszcze bogatszą ekspozycję” – powiedziała PAP Marta Rydzyńska z Polswissart.
Obrazy średniego i wielkiego formatu a na nich „cały niepokój świata”. Jakby zza mgły, białych zasłon, pyłu wyłaniają się bohaterowie tych obrazów. To ludzie w dramatycznych, niekiedy ostatecznych sytuacjach, jak np. na płótnie „Trzeci maja” z 2012 r., będącym parafrazą płótna Goyi pod tym samym tytułem. Na obrazie Waśki dostrzec można pluton egzekucyjny i nie -jak u Goi - rozstrzeliwanych powstańców, lecz migawki z zamieszek ulicznych w Palestynie.
Z kolei na obrazie „Chaoten” z 2010 r. zobaczyć można spoza spowijającego wszystko żółtego pyłu zamaskowaną postać jakby w żołnierskiej albo policyjnej czapce ciskającą w kierunku przechodzących osób (manifestantów?) granat z gazem łzawiącym.
Twórczość Ryszarda Waśki jest reakcją na dramatyczne wydarzenia na świecie, wojny terroryzm, i wszechobecną przemoc transmitowaną przez media.
„Od pamiętnego 11 września 2001 r. społeczeństwa Zachodu żyją w atmosferze ciągłego zagrożenia. Wiele dzieł artysty po 2001 roku odnosi się tematycznie i formalnie zarówno do wspomnianego stanu zagrożenia, jak i do stanu mediów” – ocenia Łucja Waśko, krytyk sztuki, prywatnie córka artysty.
Kariera Ryszarda Waśki – „artysty międzynarodowego” związana była m.in. z MoMA w Nowym Jorku i do londyńską Tate Gallery. Artysta mieszka i pracuje w Berlinie.
Urodził się w Nysie 21 lutego 1947 r. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jako student, a później wykładowca akademicki był jednym z głównych aktorów awangardowej grupy Warsztat Formy Filmowej. W latach 70. zrealizował eksperymentalne filmy, fotografie i wideo, które znalazły się w kanonie światowej sztuki konceptualnej.
Od lat 80. zajmuje się malarstwem, a także rzeźbą, instalacją i performansem.
Brał udział m.in. w documenta w Kassel, Biennale de Paris, Sydney Biennale, Paris Photo i Biennale Sztuki w Wenecji. Jego prace były wystawiane na blisko pięćdziesięciu wystawach indywidualnych i dwudziestu zbiorowych w Polsce i na całym świecie.
W latach 1981-2010 był inicjatorem, realizatorem oraz kuratorem międzynarodowych wydarzeń artystycznych, z których cykl wystaw „Konstrukcja w Procesie” oraz Biennale Sztuki w Łodzi należą do najważniejszych wystaw sztuki współczesnej w Polsce ostatnich 50 lat.
Od 1990 roku był dyrektorem artystycznym PS1 w Nowym Jorku (obecnie MoMA). W 1993 roku założył Międzynarodowe Muzeum Artystów, które prowadził do 2000 roku. Wykładał na wielu renomowanych uczelniach, m.in. w St. Martins School od Art. w Wimbledonie, Hochschule der Kuenste w Berlinie, oraz w Valand School of Fine Arts w Goeteborgu.
Ryszard Waśko jest trzykrotnym stypendystą Fundacji Pollocka. Został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność społeczną w latach 80. W 2009 r. otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2017 r. amerykańską nagrodę Francis J. Greenburger Award.
Wystawa „Ryszard Waśko” będzie czynna od 21 czerwca do 31 lipca 2023 r. w galerii Domu Aukcyjnego Polswiss Art i jest połączona ze sprzedażą prac. (PAP)
Anna Bernat
abe/ pat/