„Obietnica” autorstwa białostockiego artysty rzeźbiarza Michała Jackowskiego to tytuł nowej rzeźby w przestrzeni centrum miasta. W piątek po południu uroczyście ją odsłonięto.
Rzeźba z serii "Sticky Pink" nawiązująca kształtem do różowego otwartego pierścionka zakończonego marmurowymi białymi twarzami mężczyzny i kobiety, którzy na siebie patrzą, stanęła przy ul. Kilińskiego 17 na styku z ulicami Kościelną i placem Jana Pawła II. Znajduje się po drodze między katedrą a Pałacykiem Gościnnym, który jest także miejscem, gdzie w mieście są udzielane śluby. Pierścień jest wykonany z brązu pokrytego chromowo-lustrzaną różową warstwą.
Rzeźbę ufundowała pochodząca z Białegostoku, mieszkająca obecnie w Szwajcarii Joanna Szymańska-Kok. Przekazała na to - jak wcześniej informowano - 500 tys. zł.
W uroczystym odsłonięciu wzięli udział autor rzeźby ze współpracownikami, którzy pomagali w jej powstaniu, fundatorka wraz z rodziną, władze miasta, mieszkańcy Białegostoku.
"+Obietnica+ dla mnie odzwierciedla potrzebę dawania, dawania i dzielenia się tym, co udało nam się w życiu osiągnąć, bo każdy z nas (...) dąży do jakiegoś celu, jakiegoś miejsca w swojej egzystencji, w swoim bycie i w pewnym momencie, kiedy ma na tyle dużo szczęścia, że uda mu się to zrealizować, powinien zastanowić się nad tym, że należałoby się też tym szczęściem z innymi podzielić" - powiedziała fundatorka rzeźby Joanna Szymańska-Kok. Zachęcała innych do takiego dzielenia się.
Michał Jackowski powiedział, że realizacja rzeźby była dla niego i jego zespołu oraz odlewników rzeźby, niesamowitą przygodą. Dziennikarzom powiedział, że rzeźba może inspirować oglądających do zastanowienia się, czym dla nich jest obietnica, którą np. komuś złożyli. Ma też zachęcać do pamięci o drugim człowieku, "do patrzenia sobie w oczy i przypominania złożonych obietnic", także życiowych, składanych podczas ślubu, ale nie tylko. "Obrączka, pierścionek. Tak, ta rzeźba istnieje jako biżuteria też, rzeczywiście jest taka salonowo-biżuteryjna" - dodał autor.
Jackowski powiedział, że prace nad rzeźbą trwały dwa lata, były technicznie skomplikowane. "Połączenie materiałów, marmur i brąz, brąz chromowany, lakierowany, dużo aspektów, które się złożyły na tę pracę" - powiedział Jackowski.
Wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki dziękował za ten dar w imieniu mieszkańców i zaznaczył, że bez miłości ofiarodawczyni do miasta, tego daru w formie instalacji artystycznej by nie było. "Fantastyczny pomysł, który udało się doprowadzić do końca" - mówił. Dodał, że rzeźba na stałe będzie ozdabiać przestrzeń miasta i przyciągać mieszkańców, bp. np. fotografować się przy niej, spotykać się.
Białostoczanin Michał Jackowski, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, laureat z 2020 r. nagrody artystycznej prezydenta Białegostoku, jest autorem rzeźby "Podróż", która również znajduje się w przestrzeni publicznej Białegostoku. Stoi na ul. Lipowej i nawiązuje do tradycji teatru lalek w mieście. Był też - jak przypomniano w piątek - autorem rekonstrukcji barokowych rzeźb, które są eksponowane w ogrodach przy Pałacu Branickich.
W piątek w południe w Pałacyku Gościnnym w Białymstoku Joanna Szymańska-Kok odebrała medal "Urbi Meritus - Zasłużony Miastu", który jest honorowym wyróżnieniem przyznawanym przez prezydenta Białegostoku za szczególne zasługi dla miasta. Wyróżnienie ustanowiono w styczniu 2022 r. Na uroczystości poinformowano, że Joannę Szymańską-Kok uhonorowano za mecenat artystyczny, ufundowanie rzeźby, która wzbogaca przestrzeń miasta.
16 innych osób odbierze te wyróżnienia w niedzielę wieczorem w Białostockim Ośrodku Kultury na uroczystości wręczenia Nagród Artystycznych Prezydenta Białegostoku. Nagrody artystyczne dostaną - - jak już wcześniej ogłoszono - fotograf, wieloletnia fotoreporterka białostockiego oddziału "Gazety Wyborczej" Agnieszka Sadowska, pochodząca z Białegostoku aktorka i piosenkarka Monika Dryl oraz rzeźbiarz Stanisław Ostaszewski.(PAP)
autorka: Izabela Próchnicka
kow/ dki/