Powiat olsztyński ogłosił przetarg na rewitalizację dawnej synagogi w Barczewie. Po zakończeniu prac XIX-wieczny budynek będzie całorocznym ośrodkiem wspierania kultury warmińskiej, w którym odbywać się będą m.in. wystawy i koncerty.
Dawna synagoga zostanie odnowiona dzięki grantowi wysokości 1 mln zł wygranemu w konkursie "Nasz Zabytek" Fundacji BGK Most the Most. Powiat olsztyński czeka na oferty do 21 lipca. Wykonawca będzie miał dziewięć miesięcy na wykonanie prac.
Obejmą one m.in. montaż nowoczesnego ogrzewania z pompą ciepła, żeby budynek mógł być w pełni wykorzystywany przez cały rok, a nie tylko latem. Zaplanowano też wzmocnienie fundamentów czy prace konserwatorsko-restauratorskie wewnątrz budynku.
Po remoncie w budynku, w którym mieści się Powiatowa Galeria Sztuki Synagoga, ma być dostępna stała wystawa o historii Warmii. Będą tu również odbywać się spotkania z artystami, kameralne koncerty, przedstawienia teatralne, prezentacje i warsztaty.
Murowany, dwukondygnacyjny budynek barczewskiej synagogi został wzniesiony w 1894 r. Z tamtych czasów pozostała ozdobna fasada, drzwi zewnętrzne i wewnętrzne oraz duże, zaokrąglone okna. W budynku zachowała się dawna sala modlitwy dla mężczyzn, a na piętrze tzw. babiniec z drewnianą balustradą. W 1937 r. gmina żydowska sprzedała synagogę osobie prywatnej, dzięki czemu zapewne budynek przetrwał i nie został zniszczony przez Niemców podczas nocy kryształowej.
Po wojnie obiekt stał dłuższy czas nieużytkowany i niszczał. W latach 70. przeprowadzono tam gruntowny remont i urządzono magazyn dla eksponatów Muzeum Mazurskiego w Olsztynie, a w latach 80. umieszczono tam Centrum Tkactwa Warmii i Mazur.
Powiat przejął dawną synagogę przed dwoma laty. Jednocześnie zawarł umowę użyczenia ze Stowarzyszeniem Społeczno-Kulturalnym "Pojezierze", które opiekowało się tym budynkiem przez 40 lat. (PAP)
autor: Marcin Boguszewski
mbo/ pat/