Jak co roku, 1 sierpnia, hołd bohaterom Powstania Warszawskiego oddali wodniacy. Kilkaset różnych jednostek punktualnie o godzinie 17 zatrzymało się w okolicy Mostu Poniatowskiego gdzie złożono wieniec na Wiśle.
Żeglarze o godz. 15.30 zaczęli gromadzić się na rzece na wysokości Podzamcza (Bulwar Karskiego) oraz Praskiej Plaży Miejskiej (plaża przy ZOO).
W uroczystym rejsie wzięło udział kilkaset jednostek, zarówno dużych statków, jak i małych łódek. Były to jednostki różnego typu: od kajaków, łodzi wiosłowych, łodzi tradycyjnych po duże statki. Co roku w tym dniu, na Wiśle, nie może zabraknąć miejskich promów, a także łodzi i statków Wodociągów Warszawskich, Ochotniczych Straży Pożarnych, Stołecznej Policji, Stołecznego WOPR, urzędu Żeglugi Śródlądowej, profesjonalnych jednostek Wód Polskich i innych służb rzecznych.
Na rejs łodzie przypłynęły z Sandomierza, z Czerwińska, Modlina i znad Bugu.
Przed godziną 16 na sygnał komandora rejsu biało-czerwona flotylla popłynęła w kierunku Portu Czerniakowskiego. Mijała kolejne mosty (Śląsko-Dąbrowski, Świętokrzyski, Kolejowy), gdzie zgromadzeni mieszkańcy i przechodnie witali ją gromkimi brawami i okrzykami.
Punktualnie o godzinie 17, gdy w całym kraju zawyły syreny, a stolica zamarła na minutę, łodzie zatrzymały się na Wiśle w okolicy Mostu Poniatowskiego (w symbolicznym miejscu zatopienia statku "Bajka") i w jej nurt został złożony wieniec na Wiśle – za tych wszystkich, którzy w rzece i jej brzegach poświęcili życie podczas Powstania.
Następnie flotylla popłynęła w kierunku Portu Czerniakowskiego, gdzie, już na lądzie, żeglarze spotkali się warszawiakami.
W tym roku spotkanie w Porcie Czerniakowskim poświęcone zostanie pamięci tragicznie zmarłego uczestnika III Flisu Myśliwskiego do Warszawy, który uległ wypadkowi.(PAP)
autorka: Marta Stańczyk
mas/ apiech/