Wystawę Odda Nerdruma zatytułowaną „Malarz Północy” można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Wernisaż 11 sierpnia 2023 r.
Nerdrum maluje w stylu dawnych mistrzów. Jego twórczość jest próbą odbudowania relacji z tradycją malarstwa. Sam artysta wskazuje na kształtujące go silne wpływy klasycznych twórców, takich jak Rembrandt i Caravaggio.
„W obrazach Nerdruma ludzkość znajduje się w otchłani mitologicznego świata; poza historią, czasem i przestrzenią. Patrzymy na kompletny świat, język znaków i symboli.(…) Ludzie ubrani są w skóry lub starodawne tkaniny, często są niemal nadzy. Wyposażeni są w proste przyrządy i narzędzia. Wydaje się, że żyją w cieniu drapieżnej przemocy i grożącego im niebezpieczeństwa” - charakteryzuje twórczość Nerdruma kurator wystawy Jon Eirik Lundberg.
Bohaterów obrazów Nerdruma widzimy podążających w jakimś kierunku, przewożonych lub zebranych razem, wzajemnie się pocieszających. „Nie jest to jakaś wizja wczesnych etapów ludzkości – zaznacza kurator - to my, współcześni Nerdrumowi, odarci jedynie z naszych nowoczesnych strojów. Czas nie istnieje. Ludzie ci zamieszkują +wieczne teraz+. Nie jest to postapokaliptyczna wizja, ale istota naszej codzienności”.
„Jesteście obcymi w swoich czasach, ale nie niech to nie złamie wam serca” – napisał Nerdrum w komentarzu do swoich obrazów.
Odd Nerdrum, rocznik 1944, jest uznawany za jednego z najwybitniejszych współczesnych malarzy norweskich. Krytycy sztuki uważają go za najważniejszego „malarza Północy” od czasów Edwarda Muncha. Obszarem jego twórczości jest malarstwo figuratywne.
Wydarzeniem, które ukształtowało artystę – jak można przeczytać na oficjalnej stronie Nerdruma - było zobaczenie obrazu Rembrandta Sprzysiężenie Claudiusa Civilisa w Narodowym Muzeum Sztuk Pięknych w Sztokholmie.
Artysta skierował swoją uwagę i talent ku malarstwu dawnemu. Tworzył w opozycji do nurtów współczesnych w sztuce. Tym samym – jak sam to ujął „wymalowałem sobie izolację”.
Jednak izolacja od współczesnych oznaczała jednocześnie bycie w towarzystwie dawnych mistrzów. I tak, na jego malarstwo wywarli wpływ także Tycjan, Pieter Bruegel, Jean-François Millet oraz Lars Hertervig.
W 1998 roku Nerdrum ogłosił „ruch kiczu” „Kitsch Movement”, nawiązując do koncepcji Hansa Reimanna, mówiącej o tym, że termin „kicz” powstał w połowie XIX wieku w pracowniach artystycznych w Monachium po to, by móc odrzucić wcześniejszą kulturę i zrobić w ten sposób miejsce dla nowej sztuki. „Identyfikując się z pojęciem kiczu, Nerdrum nie tyle deprecjonuje swoje malarstwo, ile odrzuca istnienie przeciwstawnych kategorii kiczu i nowoczesności/awangardy jako fałszywych biegunów, które w powszechnym ujęciu określają dzisiejszy świat sztuki” – wyjaśnia kurator wystawy.
Obecnie prace Odda Nerdruma znajdują się w najważniejszych kolekcjach świata – w Galerii Narodowej w Oslo, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej Astrupa Fearnleya w Oslo, w Muzeum i Ogrodzie Rzeźby Hirshhorna w Waszyngtonie, w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, w Nowoorleańskim Muzeum Sztuki, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w San Diego i w Centrum Sztuki Walkera w Minneapolis.
Wystawa „Odd Nerdrum. Malarz Północy” będzie czynna w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie od 12 sierpnia. Wernisaż 11 sierpnia. Ekspozycja trwać będzie do 10 grudnia 2023 r. (PAP)
Autorka: Anna Bernat
abe/ dki/