20.08.2009 Wilno (PAP) - Kolejna grupa polskich konserwatorów przystąpiła do odnawiania pomników na Rossie - najstarszym, liczącym blisko 250 lat cmentarzu w Wilnie.
20.08.2009 Wilno (PAP) - Kolejna grupa polskich konserwatorów przystąpiła do odnawiania pomników na Rossie - najstarszym, liczącym blisko 250 lat cmentarzu w Wilnie.
Za pieniądze uzyskane podczas ubiegłorocznej kwesty na Powązkach na rzecz Rossy i ze sprzedaży cegiełek przez wileńskich harcerzy zostaną odnowione groby rodziny Zimdorów, Anny Sieliwianowej oraz "śpiącego aniołka". Koszt renowacji trzech pomników wyniesie ponad 30 tys. złotych.
"Wszystkie te pomniki są w znacznym stopniu uszkodzone. Brakuje np. krzyża, dłoni (rzeźby), rzeźba przedstawiająca Chrystusa jest zniszczona (...). Naszym zadaniem będzie oczyszczenie i uzupełnienie ubytków" - powiedział w czwartek PAP konserwator Piotr Zambryski.
Od kilku tygodni na Rossie pracuje zespół konserwatorów z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Odrestaurowuje on dwa nagrobki: ojca Juliusza Słowackiego - Euzebiusza Słowackiego i ojczyma - Augusta Becu.
Z okazji roku Słowackiego polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego postanowiło odnowić trzy pomniki związane z poetą: dwa na Rossie i pomnik jego matki, Salomei Becu, w Krzemieńcu na Ukrainie.
Z inicjatywy polskiej placówki dyplomatycznej ma być też odnowiona kwatera polskich żołnierzy na Rossie. W centralnym miejscu kwatery znajduje się granitowa płyta z napisem "Matka i Serce Syna - to grób matki Józefa Piłsudskiego i jego serca.
W ocenie specjalistów konserwacja płyty powinna być przeprowadzana cyklicznie, a takiej dawno już nie było.
Na Rossie pochowanych jest około 20 tys. osób., m.in. profesorowie Uniwersytetu Stefana Batorego, są groby: poety Władysława Syrokomli, archeologa i pisarza Eustachego Tyszkiewicza, rzeźbiarza i architekta Antoniego Wiwulskiego, malarzy Franciszka Gucewicza i Franciszka Smuglewicza, a także dwojga dzieci Stanisława Moniuszki.
Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ klm/ ap/ gma/