Dobiega końca budowa nowej elektrociepłowni Czechnica-2 w Siechnicach, realizowana przez Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja, należący do PGE Energia Ciepła. Obiekty starej ciepłowni mają zostać zrewitalizowane na potrzeby mieszkańców.
Jak poinformowano w przesłanej PAP informacji, w piątek 25 sierpnia podpisano umowę powołującą spółkę „Siechnice Nowa Energia”. Jej zadaniem ma być nadzór nad rewitalizacją i nadanie kompleksowi przemysłowemu po jego zamknięciu nowych funkcji gospodarczych, naukowych, społecznych i kulturalnych.
Spółka przypomniała, że już w 2020 r. podpisano umowę z Politechniką Wrocławską na realizację historyczno-architektoniczno-konserwatorskiego studium obiektów siechnickiego zakładu. Rok później studenci Wydziału Architektury tej uczelni wzięli udział w konkursie na najlepsze propozycje zagospodarowania obiektów po EC Czechnica. Wśród nich pojawiły się pomysły na budowę aquaparku, hotelu czy też centrum multimedialnego.
„Mamy ogromny szacunek dla historycznego dorobku poprzednich pokoleń, dlatego nie dopuścimy do tego, aby te historyczne budynki uległy zniszczeniu wraz z zamknięciem starej elektrociepłowni. Naszym celem jest taka rewitalizacja zabytkowej infrastruktury, aby służyła lokalnej społeczności przez kolejne dziesięciolecia, będąc impulsem do rozwoju lokalnej gospodarki i kultury” – stwierdził prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.
W komunikacie podkreślono, że budowa nowej elektrociepłowni w Siechnicach, która zastąpi wiekowy zakład węglowy, jest jednym z kluczowych projektów realizowanych przez PGE Energia Ciepła. Inwestycja wpisuje się w proces dekarbonizacji realizowany w spółkach Grupy i przyczyni się do planowanego przez Kogenerację obniżenia poziomu emisji CO2.
„Dzięki zasilaniu gazem ziemnym roczna emisja CO2 obniży się aż o 622 tysiące ton, to jest o 61 procent. Oznacza to również oszczędności energii pierwotnej na poziomie blisko 600 tysięcy MWh rocznie. Moc cieplna nowej jednostki osiągnie 315 MWt (dzisiaj 247 MWt), a moc elektryczna 179 MWe (dzisiaj 100 MWe)” – podano.
Jak wskazał prezes zarządu Kogeneracji Dominik Wadecki, po uruchomieniu nowej elektrociepłowni do atmosfery trafi 55 proc. mniej tlenków azotu, 80 proc. mniej tlenków siarki i 20 proc. mniej pyłów.
Nowa inwestycja będzie się składała z bloku gazowo-parowego, czterech kotłów szczytowo-rezerwowych i akumulatora ciepła. W ostatnich tygodniach w ramach planu rozruchu instalacji uruchomione zostały cztery niskoemisyjne kotły szczytowo-rezerwowe, odbyło się też pierwsze wyprowadzenia ciepła. EC Czechnica-2 ma rozpocząć pracę w 2024 r.(PAP)
Autorka: Agata Tomczyńska
ato/ pat/