Teatr Zagłębia w Sosnowcu przygotował specjalne korepetycje z lektur. Zajęcia mają pomóc uczniom w zrozumieniu lektur szkolnych, a także umożliwią im poznanie teatru od kulis.
Korepetycje teatralne to pakiet ofert dla uczniów. Wśród spektakli dla szkół podstawowych znalazły się: "Baśnie Andersena", "Tajemniczy ogród", "Szewczyk dratewka", "Opowieść wigilijna", "Ania z Zielonego Wzgórza" i "niezgoda.jpg" (spektakl grany w przestrzeni szkoły). Uczniom szkół średnich teatr zaproponował: "Ślub", "Tango", "Króla Edypa", "Tartuffe'a", "Poskromienie złośnicy" i "Komedię. Wujaszka Wanię".
Każda grupa zorganizowana, np. klasa, która zobaczy spektakl, może uczestniczyć również w warsztacie, który ma na celu rozszerzenie kontekstu pokazanej sztuki. Teatr Zagłębia zrealizuje warsztaty na zamówienie. Wydarzenie polega na wspólnej zabawie w odkrywaniu wątków poruszanych w spektaklu oraz zbliżaniu do siebie rzeczywistości scenicznej i rzeczywistości odbiorcy.
Organizatorzy podkreślają, że warsztaty mogą odbyć się nie tylko w teatrze, ale również w szkole. Ponadto spotkanie nie musi być w tym samym terminie co spektakl. Ważne, aby odbyło się maksymalnie dwa tygodnie po obejrzeniu przez grupę spektaklu. Zajęcia prowadzi edukatorka teatralna lub aktorzy.
Kolejną propozycją teatru są "Lekcje teatralne", czyli poniedziałkowe spotkania z aktorem Teatru Zagłębia Michałem Bałagą. Oprowadzi on po teatrze, zaproponuje zabawy i ćwiczenia aktorskie. Lekcje są organizowane dla większych grup. Widzowie oglądają niedostępne na co dzień zakamarki teatru lub biorą udział w warsztacie teatralnym.
"Zajęcia odbywają się w poniedziałki od godziny 9.00 do 13.00. Jest możliwość zapisania grupy na jedną lub dwie godziny zajęć. Podczas spotkania z naszym aktorem dodajemy odwagi do zabierania głosu, zadawania pytań, ale przede wszystkim uruchamiamy twórczy potencjał tkwiący w każdej uczennicy i w każdym uczniu. Dzieci i młodzież wędrują zakamarkami teatru lub uczestniczą w warsztacie teatralnym, który integruje całą grupę. Uczestnicy wykonują ćwiczenia aktorskie, wchodzą na scenę, gdzie można z bliska obejrzeć jej kulisy, zaglądają do magazynu czy pracowni fryzjerskiej" – wyjaśniła w informacji prasowej dyrektorka Teatru Zagłębia Iwona Woźniak.
"Lekcje teatralne" ruszą 2 października. Odbywać się będą w każdy poniedziałek, poza ostatnim poniedziałkiem miesiąca.
Teatr Zagłębia wznawia też projekt "Teksty kultury do matury", czyli cykl pokazów spektakli ze swego repertuaru, połączonych z wykładami poświęconymi omówieniu najważniejszych aspektów wybranych dzieł.
"Ta propozycja została pomyślana jako twórcze uzupełnienie przygotowań do egzaminu dojrzałości. Podczas wykładów można pogłębić znajomość lektur. Maturzyści mogą zdobyć wiedzę o historii teatru i dramatu w Polsce i na świecie w sposób pozbawiony nudy" – tłumaczyła Woźniak.
Teatr zorganizuje również działania doskonalące dla nauczycieli, pedagogów, animatorów i dla opiekunów. Wśród nich są spektakle z komentarzem – najbliższy już w listopadzie. W ofercie są też specjalnie opracowane zeszyty metodyczne umożliwiające przygotowanie zajęć związanych z tematyką i kontekstami danego przedstawienia. (PAP)
Autorka: Julia Szymańska
jms/ joz/