31. Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. „Dziedzictwo niematerialne daje nam poczucie przynależności. Jest to bardzo ważne w dzisiejszym, zglobalizowanym świecie” – mówi PAP prof. Katarzyna Zalasińska, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa (NID).
"Ponad 50 krajów, dziesiątki tysięcy wydarzeń, w tym ponad tysiąc wydarzeń w Polsce, to Europejskie Dni Dziedzictwa w liczbach, ale przede wszystkim to unikatowa możliwość spotkania się z żywym dziedzictwem" – powiedziała otwierając konferencję prasową w czwartek w Warszawie prof. Katarzyna Zalasińska. Narodowy Instytut Dziedzictwa jest krajowym koordynatorem wydarzenia, które odbywać się będzie w drugi i trzeci weekend września.
Imprezy, zorganizowane w ramach EDD, będą pokazywać lokalne historie i tradycje. Ważnym aspektem tego wydarzenia jest jego społeczny charakter, który tworzą gminne ośrodki kultury, biblioteki, lokalne instytucje kultury, osoby i podmioty prywatne. Tegoroczne hasło związane jest z jubileuszem 20-lecia uchwalenia konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a także 10-leciem Krajowej Listy Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
"Tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa poświęcone będą żywej tradycji. To wyjątkowa okazja spotkania z niematerialnym dziedzictwem, a przede wszystkim okazja do spotkania z depozytariuszami, obserwacji i aktywnego udziału w poznaniu tych wyjątkowych elementów naszej tradycji" – powiedziała PAP prof. Katarzyna Zalasińska.
"Dziedzictwo niematerialne daje nam między innymi poczucie przynależności. Jest to bardzo ważne w dzisiejszym świecie, który jest zglobalizowany – mamy podobne zainteresowania, oglądamy podobne filmy, podobnie się ubieramy – każdy z nas ma jednak potrzebę indywidualności. Niematerialne dziedzictwo, jakże bogate w Polsce, jest w tym przypadku swoistym remedium na współczesny świat" – podkreśliła prof. Zalasińska.
"Przez ostatnie 10 lat zdecydowanie rośnie u nas zainteresowanie tradycjami. Potwierdzają to badania społeczne. Chcę głęboko wierzyć, że jest to między innymi wynik powołania Krajowej Listy Niematerialnego Dziedzictwa oraz większego zaangażowania instytucji publicznych" – posumowała prof. Zalasińska.
Powstały 61 lat temu, Narodowy Instytut Dziedzictwa jest najstarszą instytucją kultury zajmującą się ochroną dziedzictwa w Polsce. Instytut wspiera społecznych opiekunów zabytków m.in. poprzez programy dotacyjne.(PAP)
Autor: Tomasz Szczerbicki
szt/ pat/