Świadectwo dojrzałości uzyskało 89,3 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych - podała w piątek Centralna Komisja Egzaminacyjna, uwzględniając wyniki maturzystów zdających egzaminy w sesji głównej majowej, dodatkowej czerwcowej oraz poprawkowej w sierpniu.
Spośród tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących maturę zdało 94,6 proc. przystępujących do egzaminów, a spośród tegorocznych absolwentów techników, szkół artystyczny i absolwentów branżowych szkół II stopnia - 81,5 proc.
Według ostatecznych danych egzamin pisemny z języka polskiego zdało 97,6 proc. tegorocznych maturzystów (wśród absolwentów liceów 98,3 proc. zdających, wśród absolwentów techników, szkół artystycznych i szkół branżowych II stopnia – 96,5 proc.), pisemny egzamin z matematyki – 90,7 proc. (w liceach 95,5 proc.; w technikach, szkołach artystycznych i szkołach branżowych II stopnia – 83,5 proc.), a egzamin pisemny z najczęściej wybieranego języka obcego, czyli angielskiego – 97,5 proc. przystępujących do egzaminu z tego języka (w liceach 98,4 proc.; w technikach, szkołach artystycznych i szkołach branżowych II stopnia – 96,1 proc.).
Maturę pisemną z jęz. niemieckiego zdało 91,7 proc. zdających egzamin z tego języka (w liceach – 95,7 proc.; w technikach, szkołach artystycznych i szkołach branżowych II stopnia – 87,7 proc.), z rosyjskiego – 96,2 proc. (w liceach – 97,7 proc.; w technikach, szkołach artystycznych i szkołach branżowych II stopnia – 95 proc.), z francuskiego zdało 99,1 proc. (w liceach – 99,5 proc.; w technikach, szkołach artystycznych i szkołach branżowych II stopnia - 90 proc.), z hiszpańskiego – 94,5 proc. (w liceach – 94,8 proc.; w technikach, szkołach artystycznych i szkołach branżowych II stopnia – 91,2 proc.), z włoskiego – 97,6 proc. (w liceach – 96,9 proc.; w technikach, szkołach artystycznych i szkołach branżowych II stopnia – 100 proc.).
Egzamin ustny z polskiego zdało 99,4 proc. tegorocznych absolwentów (w liceach 99,6 proc.; w technikach, szkołach artystycznych i szkołach branżowych II stopnia – 99 proc). Maturę ustną z języka angielskiego zdało 98,5 zdających egzamin z tego języka (w liceach – 99,3 proc.; w technikach, szkołach artystycznych i szkołach branżowych II stopnia – 97,2 proc.).
Egzamin ustny z jęz. niemieckiego zdało 95,8 proc. zdających egzamin z tego języka (w liceach – 98,1 proc.; w technikach, szkołach artystycznych i szkołach branżowych II stopnia – 93,5 proc.), z rosyjskiego – 99,4 proc. (w liceach – 99,6 proc.; w technikach, szkołach artystycznych i szkołach branżowych II stopnia – 99,3 proc.), z francuskiego zdało 100 proc. (w liceach – 100 proc.; w technikach, szkołach artystycznych i szkołach branżowych II stopnia - 100 proc.), z hiszpańskiego – 97,5 proc. (w liceach – 98,2 proc.; w technikach, szkołach artystycznych i szkołach branżowych II stopnia – 91,2 proc.), z włoskiego – 98,8 proc. (w liceach – 98,4 proc.; w technikach, szkołach artystycznych i szkołach branżowych II stopnia – 100 proc.).
Jeśli chodzi o egzaminy z języków mniejszości narodowych to egzaminy pisemny i ustny z białoruskiego zdało – 100 proc. tegorocznych absolwentów, pisemny i ustny z ukraińskiego – 100 proc., pisemny i ustny z litewskiego – 100 proc.
Jak podała CKE do egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w terminie głównym w maju 2023 r. oraz w terminie dodatkowym w czerwcu 2023 r. przystąpiło łącznie 254 610 tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych (4-letnich liceów ogólnokształcących) i szkół ponadgimnazjalnych (4-letnich techników, szkół artystycznych oraz branżowych szkół II stopnia), w tym 116 absolwentów – obywateli Ukrainy, uchodźców wojennych. Do egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym w sierpniu 2023 r. przystąpiło 24 844 tegorocznych absolwentów.
Egzamin maturalny na 116 obywateli Ukrainy, zdało 77 osób, czyli 66,4 proc.
W tym roku egzaminy dojrzałości przeprowadzono w dwóch formułach. W nowej (Formuła 2023) maturę zdawali absolwenci liceów. Absolwenci techników, szkół artystycznych i szkół branżowych II stopnia zdawali maturę jeszcze w starej formule (Formuła 2015).
Niezależnie od formuły maturzyści pisali trzy obowiązkowe egzaminy: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (zdawane na poziomie podstawowym). Obowiązkowe były też dwa egzaminy ustne: z polskiego i z języka obcego. Abiturienci szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych musieli też zdawać egzamin pisemny i ustny z tego języka. Maturzyści musieli też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu do wyboru. Chętni mogli przystąpić maksymalnie jeszcze do pięciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.
Absolwenci technikum oraz absolwenci branżowej szkoły II stopnia, nie musieli przystąpić do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika.
Aby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych zdawanych na poziomie podstawowym co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia; w przypadku przedmiotów do wyboru zdawanych na poziomie rozszerzonym nie ma progu zaliczeniowego.
Ze wstępnych danych CKE, opublikowanych na początku lipca (obejmujących tylko sesję maturalną majową, bez dodatkowej czerwcowej) świadectwo dojrzałości uzyskało 84,4 proc. tegorocznych absolwentów szkół średnich, a 11,3 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, miało prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Podano wówczas, że spośród tegorocznych absolwentów liceów maturę zdało 91,1 proc. (prawo do poprawki miało 6,4 proc), a spośród tegorocznych absolwentów techników, szkół artystycznych i szkół branżowych II st. maturę zdało 74,6 proc. (prawo do poprawki miało 18,4 proc.). Maturzyści, którzy oblali więcej niż jeden przedmiot, mogą poprawiać egzaminy dopiero za rok.
W ubiegłym roku na początku lipca CKE podała, że świadectwo dojrzałości uzyskało 78,2 proc. absolwentów, a 17,7 proc. miało prawo do poprawki. We wrześniu ub.r. CKE podała, że ostatecznie maturę zdało 85 proc. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ par/