Uroczystość z okazji 268. rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki odbyła się we wtorek w dawnym majątku Kościuszków w Mereczowszczyźnie w obwodzie brzeskim, gdzie przyszły wódz powstania narodowego przyszedł na świat.
Pamięć przywódcy powstania z 1794 r. i bohatera walk o wolność USA uczcili m.in. dyplomaci z Polski, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy i Szwajcarii, przedstawiciele władz białoruskich i niezależni działacze społeczni.
Podczas obchodów złożono kwiaty pod pamiątkowym kamieniem z podobizną Kościuszki - przedstawiciele władz białoruskich przynieśli wieniec ze wstęgami w kolorach białoruskiej flagi państwowej: czerwonym i zielonym. Ze sztandarami swojej organizacji przyszli działacze opozycyjnej kampanii „Mów Prawdę!”.
Uczestnicy obchodów zwiedzili też muzeum w odbudowanym domu Kościuszków, gdzie obejrzeli film dokumentalny o Tadeuszu Kościuszce.
„To bardzo miłe, że są tu dzisiaj przedstawiciele społeczności międzynarodowej. Ale wstyd, że przyszło tak mało Białorusinów – powiedziała Radiu Swaboda niezależna działaczka związkowa Zinaida Michniuk. – Gdy jest trudno, trzeba przyjeżdżać właśnie tu, gdzie żył człowiek, który miał przed sobą zapewne jeszcze więcej przeszkód, niż my”.
Muzeum w Mereczowszczyźnie działa od 2004 r. Krytą strzechą drewnianą budowlę odtworzono na podstawie fotografii głównie wysiłkiem finansowym władz białoruskich, przy wsparciu Stanów Zjednoczonych.
Co roku 4 lutego, czyli w dzień narodzin Kościuszki, muzeum odwiedzają goście, którzy przywożą tu dary. W zeszłym roku placówka wzbogaciła się o przedstawiającą Kościuszkę płaskorzeźbę, przekazaną przez ambasadę USA w Mińsku, a także o kulę spod Maciejowic od Fundacji Kościuszkowskiej. Wśród wcześniejszych darów kadetów z West Point - amerykańskiej uczelni wojskowej, którą współtworzył Kościuszko - są m.in. sztandar generalski, historyczna czapka kadeta i kamień z budowanych przez Kościuszkę fortyfikacji.
Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ mmp/ ro/