28 września rozpocznie się tegoroczna edycja Warsaw Gallery Weekend – największego przeglądu sztuki współczesnej w Polsce. Przewidziane są 43 wystawy prezentowane przez 35 galerii z całej Polski i, wyjątkowo, dwie galerie z Ukrainy.
W tym roku podczas 13. edycji Warsaw Gallery Weekend 37 galerii zaprezentuje 43 wystawy. Dodatkowo galerie we współpracy z artystami i artystkami zaplanowały również spotkania, panele dyskusyjne, spacery po galeriach i inne wydarzenia specjalne. Będzie to okazja, aby zobaczyć prace czołowych nazwisk polskiej sztuki współczesnej, m.in Zbigniewa Libera, Marioli Przyjemskiej, Wojciecha Bąkowskiego czy Małgorzaty Mirgi-Tas. Pojawią się również prace osób dopiero wchodzących na scenę artystyczną.
"Warsaw Gallery Weekend wpisuje się w szerszy kontekst tego typu wydarzeń w Europie. Pierwszy Gallery Weekend powstał w Berlinie, podobne wydarzenia odbywają się też w Londynie, Paryżu, Brukseli czy w Barcelonie. Galerry Weekend jest odpowiedzią na formułę targów, podczas których galerie pokazują prace różnych twórców bez nadawania im kontekstu" – powiedziała PAP dyrektorka Warsaw Gallery Weekend Joanna Witek-Lipka.
"Na najbliższe lata stawiamy przed sobą dwa cele. Jednym z nich jest zatrzymanie publiczności w galeriach na dłużej, ponieważ z badania publiczności WGW wynika, że duża część z odwiedzających WGW do galerii nie przychodzi, a te przez cały rok oferują bezpłatną kulturę. Pomysłem na to, jak można tę publiczność zatrzymać, jest wydłużenie programu wydarzeń towarzyszących na cały październik. Przez cały miesiąc będą odbywały się specjalne spotkania, w galeriach, które będą nadawały szerszy kontekst zaplanowanym wystawom" – tłumaczy Joanna Witel-Lipka.
Podczas tegorocznej odsłony wydarzenia po raz pierwszy zagraniczne galerie pokażą swoje wystawy. Zaproszone zostały dwie ukraińskie galerie: The Naked Room i Voloshyn Gallery.
"Naszym drugim celem jest budowanie międzynarodowej pozycji Polski jako ośrodka sztuki współczesnej oraz ściąganie międzynarodowej publiczności na WGW. Krokiem w tym kierunku jest zapraszanie od tego roku dwóch galerii zagranicznych do udziału w programie głównym. Zaczynamy od galerii ukraińskich, w tym roku będziemy gościć The Naked Room i Voloshyn Gallery" – dodała dyrektorka WGW.
Główną ideą kijowskiej galerii The Naked Room jest promocja wschodzących artystów i artystek z Ukrainy. Galeria zaprezentuje wybór prac artystki Anny Zwiagincewej, wykonanych w różnych technikach z ostatnich ośmiu lat.
Voloshyn Gallery od 2016 r. prezentuje sztukę współczesną. Ich celem jest integracja ukraińskiej sztuki z globalnymi procesami kulturowymi. W trakcie tegorocznego WGW zaprezentują specjalnie przygotowaną wystawę Danylo Halkina "Optical Prostheses".
Wśród eksplorowanych przez twórców i twórczynie tematów, w tym roku dominują wątki związane z ciałem, tożsamością, technologią i rozwojem sztucznej inteligencji, stanem naszej planety w obliczu kryzysu klimatycznego oraz pamięcią i stosunkiem do historycznych narracji.
13. Warsaw Gallery Weekend będzie potrwa od czwartku 28 września do 1 października (ostatni weekend września). Wydarzenia towarzyszące zaplanowane są do końca października. Wstęp na wszystkie spotkania i wystawy jest bezpłatny. Pełny program jest na stronie organizatora https://www.warsawgalleryweekend.pl/
Pierwsze WGW odbyło się w 2011 r. pod hasłem "Gdzie jest sztuka". Od 2012 r. wydarzenie przybrało charakter cykliczny i zmieniło nazwę na Warsaw Gallery Weekend, wzorując się na podobnych imprezach zagranicznych.
Autorka: Zofia Suwała
zos/ joz/